İcatlara Adanmış Bir Ömür


Bilim ve Teknolojinin tarihsel gelişimi ile ilgili olarak , yaşamındaki zorluklara rağmen sürekli kitaplar okuyarak kendini geliştiren ve insanlara faydalı olabilmek için yılmadan çok çalışarak , günümüze belki de önümüzdeki yüzyıllara da öncülük yapan bilim insanlarından biri olan Thomas Edison ile ilgili bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Thomas Edison , Köyde yoksul bir ailede , dört kardeşinin salgın hastalıklar ve yeterli beslenememesi gibi nedenlerden dolayı ölmelerinden sonra doğmuştu. O sebeple anne ve babası üzerine titriyor ve onunda ölebileceği korkusuyla ve düşüncesiyle sürekli üzülüyorlardı. Ama bir çok hastalıklar geçirmesine ve sağlıklı beslenememesine rağmen yine de hayata tutunmayı başarmıştı.

Köyde kendi kendine araştırmalar ve deneyler yapıyordu. İlkokula başladığında öğretmeni tarafından , dersi dinlememekle ve aptal olmakla sürekli azarlanıyor , sınıfta tahta önünde tek ayak , kapı önünde dikilme yada sınıftan çıkarılma gibi cezalar ile cezalandırılıyor ve bu sebeple okula gitmek istemiyordu. Annesi oğlunun bu durumuna üzülüp onu okuldan almış ve evde ona sürekli kitaplar ve şiirler okumaya başlamıştı. Thomas çok mutluydu , annesinin verdiği dersler dışında köyde araştırma ve deneyler için daha çok zaman buluyordu.

Bir gün babası ile ilçeye gitmişlerdi. İlçede gezerken küçük bir binayı göstererek ne olduğunu sormuştu. Babası orası bir kütüphane , onun içinde büyük bir dünya var demişti. Bu kadar küçük bir binanın içinde nasıl büyük bir dünya olabileceği sürekli kafasını meşgül ediyor , düşünüyor ve bazen bu düşünceler gece rüyalarına giriyordu. Yine bir gün kasabaya gittiklerinde doğruca kütüphaneye gitti. Raflardaki kitapları inceledi , bir kitap alıp hemen okumaya başladı. Babası eve dönüş için kütüphaneye geldiğinde ise çok üzülmüştü. Bunun üzerine köyde sürekli kendi kendine düşünerek , kasabada kalıp kütüphanede ki kitapları okuyabilmek için neler yapabileceği ile ilgili hayaller kurmaya çalışıyordu.

Babasına ben kasabada bir işe girip çalışmak istiyorum , sen de hastasın çalışamıyorsun hem de bu şekilde eve de bir katkım olur dediğinde daha henüz 12 yaşındaydı. Babasının yaşı küçük olması sebebiyle kabul etmemesine rağmen çok ısrar etmiş ve sonunda onu ikna etmişti.

Tren istasyonda elinde bir sepet ile annesinin yetiştirdiği meyve ve sebzeler ile gazete satmaya başlamıştı Sabah saat 6' da kalkıyor , gece geç saatlerde eve dönüyordu. Soğuk ve yağışlı havalarda ise köydeki evine gidemiyor, karşılığında kira olarak gazete , sebze ve meyve verdiği eski kullanılmayan bir vagonda kalıyor ve yerde eski gazete kağıtları üzerinde uyuyordu.

Günde iki sefer tren geliyordu. Boş zamanlarda kütüphaneye gidiyor ve sürekli kitaplar okuyordu. Hayatındaki dönüm noktası ise kitap raflarında , Bilim ve Keşifler Dünyası adlı bir kaç dergiyi bulmasıyla başlamıştı. Dergiler eski yayındı ve hemen hepsini okudu. Kütüphane müdüründen , neden yeni baskıları yok diye sorusunun cevabını , hiç okuyan olmadı o sebeple yeni yayınları istemeyi bıraktım olarak almıştı. Yeni yayınları getirmesi karşılığında hiç bir ücret almadan kütüphanenin düzenlenmesi ve temizliği işlerinde çalışacağını söyleyerek kütüphane müdürünü ikna etmişti. Yeni dergiler geldiğinde , eski vagondaki yerine gidiyor , onları okuyor ve dergilerdeki bazı deneyleri yapmaya çalışıyordu.

Tren istasyonundaki telgrafçılar da çok ilgisini çekiyordu. Bir bahane ile yanlarına gidip onları izliyor , sorular soruyor , telgrafın nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyordu. Bir gün telgraf memuruna , kendisine telgrafın nasıl çalıştığını öğretmesi karşılığında , evlerinden sefer taslarıyla yemeklerini getireceğini , gazete ve sebze ve meyvelerinden ücretsiz vereceğini teklif ederek telgraf memurunun kabul etmesini sağlamıştı. Hızla telgrafı kullanmayı öğrenmişti. Hatta eski telgraf malzemelerini incelemiş ve tamir etmeye başlamıştı. Köye geldiğinde köydeki arkadaşı ile gece geç saatlere kadar , bodrumda kitaplar , dergiler okuyor , deneyler yapıyor ve neler yapacaklarını konuşuyorlardı.

Babasının uykusuz kalmamaları için gece geç saatlere kadar çalışmalarını yasaklaması üzerine , eski telgraf malzemelerinden ve soba borusu asmak için kullanılan tellerden , birbirlerinin evlerine telgraf hattı çekmişler ve oradan gece geç saatlere kadar sürekli görüşmeye devam etmişlerdi. Öldüğünde Amerika'da ulusal yas ilan edilmiş , tüm dünya insanları , bir dakika boyunca evlerinin ışıklarını yakıp söndürerek , üzüntülerini , minnettarlıklarını ve saygılarını ona son defa böyle göstermişlerdi.


Thomas Edison ,hiç bir okulda okumadan ve hiç bir yerden eğitim almadan sürekli okuyarak , araştırma ve deneyler yaparak kendini geliştirmiş ; 4 kanallı Telgraf , Elektrikli Zaman Ayarlayıcı , Elektrikli Oy Verme Sistemi , Fonograf ( Teyp , Jetonlu Müzik Makinası) , Sinema ve Film Kamerası , Dünyanın ilk Film Stüdyosu ( Güneş ışığından faydalanmak için döner daire ray üstünde ) , Akkor Ampul (Bulabilmek için 6.000 ürünle test yapmıştır , kağıt ve pamuk lifinden karbon akkor telini üretmiş ve cam ampul içindeki havanın alınması için vakum sistemini bulmuştur) , Elektrik Dağıtım Sistemi (Dünyada ilk yer altı yalıtımlı kablolu ) , Yalıtımlı Kablo , Kauçuk Üretimi ( bitkilerin bulunması ve geliştirilmesi ) , Madencilikte , Konveyör ve Bant Sistemi , Mıknatıslı Kule Sistemi (Cevher ve diğer madenlerin ayrılması için ) , Sarj Edilebilir Elektrik Pili , Elektrikli Tren , Elektrikli Otomobil , Elektrikli Uçan Makinalar , Gemilerde ve denizaltılarında kullanılan Elektrik Motorları , Fabrikalarda Elektrik Motorlarının kullanılması , Dünyada ilk defa Araştırma ve Geliştirme Labaratuvarlarının kurulması (ArGe) gibi bir çok buluşlar ve araştırmalar ile endüstrileşme ve sanayi devrimlerinin oluşmasının temellerini atmıştır.


640 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör