Hendek'te Engeller Aşılabiliyor mu?

En son güncellendiği tarih: 4 Ara 2020

Hendek Elele Engellilerle Yaşam Derneği Başkanı Esin İmre


Bu yazıyı yazarken dünyanın en büyük bilim insanlarından Isaac babasının istememesi üzerine karşı köydeki anneannesine bırakılmış ve 14 yaşına kadar bir daha annesini hiç görememişti.Annesini görebilmek için her gün köyün en yüksek yerine yada bir ağacın tepesine çıkarak karşı köye bakıyordu. Yokluk ve yoksulluk içinde geçen yaşamına rağmen yılmamış , içindeki yaşama coşkusu ile insanlara faydalı olabilmek için çok çalışmış ve dünyanın en büyük buluşlarını yapmıştır. Bu kadar zorluklar içerisinde geçen yaşamına rağmen , içindeki yaşama sevincini " Hayat benim için çok zordu , ama yinede çok güzeldi"sözleri ile dile getirmişti. Dernek Başkanı Esin İmre , yaşamındaki zorluklar karşısında yılmamış , hayata sıkıca sarılarak Socrates'in "İyililiğin ve doğruluğun bilgisi sadece insanın içindedir" sözü ile içindeki iyiliği bulmaya kendini adamış , Platon'un " İyilik , doğru ve güzel bir yaşamın kesin ölçütü ve amacıdır" sözünde olduğu gibi iyiliğin peşinden giderek yaşamına bir anlam kazandırmaya çalışmıştı. Bunun sonucunda Aristoteles'in" İnsanın her yaptığı eylemin bir amacı olduğunu ve bunun iyilik ile ilgili olduğunu belirtir. Ona göre bir insan bu iyilik ile mutlu olur. Mutluluk en güzel şeydir. Mutluluk Ruhun amacıdır ve bu amaca uygun davranış , erdeme en uygun olan davranıştır" sözünde belirttiği gibi de , yaşamını engelli insanların mutlu olmasına adayarak erdemli bir insan olabilmek yolunu seçmiş ve bunu başarmıştır. Bu düşüncelerimle yazılmış olan bu yazımı sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

4 çocuklu bir ailenin 3. çocuğu olarak Hendek'te doğdu. İlk , Orta ve Lise tahsilini Hendek'te tamamladı. Şoför olan babasının kaza sonucu çalışamaz duruma gelmesi üzerine , kardeşlerinin okuyabilmesi ve evin geçiminin sağlanabilmesi için iş hayatına başladı. Evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu. Eşinin erken yaşlarda vefatı üzerine , evden yemekler yaparak ailesinin geçimini sağlıyor aynı zamanda diyaliz hastası kardeşine bakıyordu.

İnsanlara yardım edebilmek düşüncesi , kardeşinin hastalığı ve annesinin şeker hastalığından görme yetisini kaybetmesi ve babasının kazadan sonra engelli olması gibi sebeplerden dolayı kendini yalnız ve çaresiz hissediyor bir dayanışma içerisinde olacağı birilerinin olabileceği düşüncesi sürekli zihnini meşgul ediyordu. Bir gün ilçede dolaşırken kendi kendine "Hendek'te hiç engelli yok mu?" diye sormaya başladı. Kaymakamlık binasına giderek oradaki bir arkadaşından hem de oldukça fazla olduğunu ve imkansızlıklar sonucu evlerinden çıkamadıklarını öğrendi. Bir şeyler yapabilmek için Belediyeye gittiğinde , belediyede ki bir görevli , neden dernek kurmuyorsunuz demişti.

Bunun üzerine dernekler ile ilgili araştırmalar yapmaya , gazete , dergi ve kitaplar okumaya başladı.Tesadüf sonucu Almanya Engellilere ve Yaşlılara Yardım Derneği Başkanı ile tanıştı ve Hendek ilçesinde Türkiye'de ki ilk şubenin açılmasını sağladı. Dernek Başkanı Esin İmre , yaptığı çalışmalar sonucu bir çok kurumlar tarafından ödüller ile takdir edildi. İş dışında kalan zamanlarını Bilim ve Teknik , Astroloji ve Coğrafya ile ilgili kitapları okuyarak ve seyahat ederek geçirmektedir.

Dernek Başkanı Esin İmre Aycen , yaşadığı sıkıntılar için "Derneğimizin bir hizmet binasının olmamasından dolayı büyük zorluklar yaşıyoruz. Bunun yanında ilçemizde engellilerin istihdamı ise yok denecek düzeyde ve Engellilerimizin % 50-60 'ı da ekonomik zorluklar içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar"şeklinde açıklamalarda bulunduktan sonra sözlerine

Hendek Elele Engellilerle Yaşam Derneği

Dernek , federasyon ve konfederasyonların birleşmesi ile bir Vakıf altında toplanmıştır. İlçemizde bedensel ve mental engelli yaklaşık 1700 kişi bulunmaktadır. Hendek Özel Eğitim Uygulama Okulu , Okul Öncesi , İlk ve Orta ile Lise eğitimi veren Marmara Bölgesindeki tek okuldur. Bunun yanında ilçemizde 3 adet Özel Rehabilitasyon Merkezleri de bulunmaktadır. Dernek çeşitli faaliyetler olarak , Uçurtma Şenliği , Piknik , Turistik Geziler , Fuar Gezileri , Yüzme Kursları ve KOSGEB girişimcilik kursları düzenlemekte , Belediye çalışanlarına ve Lise öğrencilerine de eğitim seminerleri vermektedir.

"Dernek olarak akülü araçların aküleri çabuk bitmekte ve değişimlerinde de büyük sıkıntılar yaşamaktayız . Ayrıca Şehir içindeki dolmuş ve taksilerde belirli saatlerde de olsa Engellilere yönelik araçlar olmasını ilgililerden bir rica olarak talep etmekteyiz " olarak devam ederek , duygu ve düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiş oldu.

Dernek Başkanı Esin İmre , Çocuklara ve Gençlere ise "Geçmişe takılmadan , amaçlarınıza ve hedeflerinize odaklanmalısınız ve çok çalışmalısınız." şeklinde tavsiyelerde bulunmaktadır.


223 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör