Safran Bitkisi Yetiştiriciliği İle Zengin Olunabilir Mi?


Safran Bitkisi , sonbaharda mor renkli çiçekler açan 20-30 cm boyunda olan ve tohum vermeyen soğanları ile birlikte dikilen soğanlı bir kültür bitkileri grubuna girmektedir. Boya , kozmetik , ilaç ve gıda sanayileri gibi bir çok alanda kullanılan ve 1 kilosu 70.000 Liraya kadar da alıcı bulunabilen çok değerli bir bitkidir.

İlçemiz ikliminin uygun olması ve yetiştiriciliğinin de kolay olması açısından ilçe ekonomimize ve istihdama faydalar sağlayabilmesi umuduyla bu yazımı da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Toprak işleme ve bakımına önem verilmelidir

Güney yamaçlarda rüzgara karşı korunmuş kumlu , gevşek , taşsız ve iyi drenajlı topraklarda yetişmektedir. Dikim yapılacak alan genellikle bir yıl önceden nadasa bırakılmalı , dikim mevsimine kadar pulluk ve tırmıkla toprak hazırlanmalıdır.

Yabancı otların temizlenmesine önem verilmelidir. İlk yıl daha iyi bir verim alınabilmesi için Safran Bitkisi Soğanları 15 ila 20 mm çaplarında olmalıdır. Ortalama olarak bir dekar araziden ilk yıl 350 ila 400 gr , ikinci yıl 650 ila 750 gr ve üçüncü yıl olarak da 500 ila 600gr civarında kadar safran elde edilmesi sağlanabilmektedir.

Dikimleri uygun bir şekilde yapılmalıdır

10 ila 15 cm derinliğinde ve 30 ila 45 cm arasında sıra mesafelerinde açılacak çukurlara Safran Bitki Soğanları iyice yerleştirilerek dikilmelidir. 10 cm olacak şekilde yanmış sığır gübresi ile üstleri tamamen kapatıldıktan sonrada yine üstlerine birkaç cm toprak koyulacak şekilde dikim işlemi yapılmalıdır.

Bu şekilde yapılan uygulama sonucunda 3 yada 4 yıl söküm yapılmadan ürün alınabilmesi sağlanmaktadır. Ortalama olarak bir dekara 150 ila 600 kg arasında soğan dikilmelidir . Safran Bitkisi soğanları yaprakları kuruduktan sonra temmuz ayı başlarında sökülmeli , serin ve nemi olmayan rutubetsiz bir yerde saklanarak tekrar Ağustos ayı içerisinde yeni bir tarlaya dikimleri yapılmalıdır.

Sulanmasına dikkat edilmelidir

Dikimi yapılan Safran Bitkisi Soğanlarına bir miktar su verilir. Ayrıca çiçeklenme dönemi öncesinde de sulanması yapılmalı , ancak çiçeklenme döneminde su verilmemelidir. Çiçeklenme bittikten sonra ise soğanların büyümesi için ve özellikle ilkbaharda az yağmur yağdığında fazla olmadan sulama yapılması gerekmektedir.

Verimin artması için ikinci yıldan itibaren gübre olarak sığır gübresi kullanılmalıdır. Bahçedeki yabancı otlar için ilaç kullanılmamalı el ile yada mekanik olarak temizlik yapılmalı , çapalama dikkatlice yapılarak soğanlara zarar verilmemelidir.

Toplama ve Kurutulması uygun bir şekilde yapılmalıdır

Genellikle Ekim ayı ortalarında çiçek açan Safran Bitkisinin , her sabah çiçekleri açmadan yaprakları ile birlikte toplanması yapılmalıdır. Daha sonra gölgede belli bir süre bekletildikten sonra tepecikleri elle , cımbızla veya makasla alınarak , 30 derece sıcaklıktaki havalandırmalı fırınlarda yada bir kurutma dolaplarında 24 ila 26 saat bekletilerek kurutulması sağlanmalıdır.

Yada geleneksel yöntemle , çiçekler açtıktan sonra tepecikler tek tek elle toplanıp kömür ateşinin üzerinde bal mumu ile karıştırılarak kurutulur. Daha sonra bu ürünler tahta kutulara veya koyu renkli cam kavanoz yada şişelere koyularak nemli yada rutubetli olmayan ve güneş ışıklarından uzak bir yerde saklanmalıdır.


648 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör