O BİR EFSANE

En son güncellendiği tarih: 6 Tem 2020

Keçi Yılmaz ( Yılmaz Şen )

"Sakaryaspor'a adanmış bir ömür"

Babası fabrikada çalışan bir ailede 4 kardeşten en büyüğü olarak Sakarya'da doğdu. Babasının Sakaryaspor'a ilgisi sebebiyle küçük yaşlardan itibaren Sakaryaspor şarkılarıyla büyümüştü. İlkokul, ortaokul ve Liseyi Sakarya'da bitirdi. Çalışma hayatına İstanbul'da Leman Dergisine ait matbaada çalışarak başladı , yine aynı dergiye ait Yeni Harmanda köşe yazarlığı yaptı ve Sakarya 'da ki bir çok yerel gazeteler de yazılar yazdı ve yazmaya devam etmektedir. Sakaryaspor sevdası yüzünden henüz evlenmeye zaman bulamayan Yılmaz Şen , ticaret hayatına atıldı ve halen Korucuk'ta market işletmeciliği yapmaktadır. 1990 yılında kurulan Tatangaların ilk kuruluş aşamaları ve tribünde yer almasından sonra arkadaşlarıyla birlikte isim arayışlarına başladılar ve Kırıntı Fuat'ın Kurtlarla Dans filmindeki Tatanka ismini önermesi üzerine ,Tatankalar ile ilgili bilgileri araştırma ve inceleme yaptılar. Tatanka ismi , kızılderililerin bizonlara verdiği addı ve anlamı da oturan Boğaydı. Aynı zamanda bir kabile reisinin isimiydi ve bu reisin kızılderililer için özgürlük ve bağımsızlık adına önemli mücedeleler verdiğini öğrenmişlerdi ve bunun üzerin bu isim üzerinde karar kıldılar. Tatanka ismini okunuşun kolay olması açısından Tatanga olarak değiştirerek bu günlere taşınmasını sağladılar.

Göztepe ile olan taraftar kardeşliğini , İzmir de Karşıyaka deplasman maçında Göztepeli taraftarların Sakaryaspor'a destek amacıyla tribüne gelmeleri ile başlayan dostluğun , Göztepelilerin Sakarya'ya gelişlerinde de gişelerde karşılama ile başlayan ve Göztepe taraftarlarının şanına uygun ağırlanması ve uğrulanması ile büyüyerek devam ettiğini ve karşılıklı evlerinde misafir edecek düzeyde sürdüğünü anlatan Yılmaz Şen , Uşakspor taraftar grubu ile olan taraftar kardeşliğini ise , Uşakspor maçında Stadda yağmur yağdığı ve ıslanmamaları için Uşakspor tarfatarlarını kendi tribünlerine almaları ile başlayan dostluklarının bugünde artarak devam etmektedir şeklinde izah etmiştir. Ayrıca Kocaelispor taraftar grubu ile olan rekabeti ise , Sakaryaspor kulübünün profesyonel olmadan önce de komşu il olarak başlayan ve hala devam eden bir tatlı rekabeti vardı ve bu rekabet zaman içinde " Zıplamayan körfezli olsun" şeklinde maçlarda söylenen olmazsa olmaz bir slogan haline geldi şeklinde özetlemiş , ancak Liderler bazında dostluklar ve görüşmelerin ise sürdüğünü belirtmiştir. Bunun ile ilgili olarak Rahmetli Fatih Arıkan'ın ( Yapmak istediğini ebediyete giderken yaptı ) vasiyeti üzerine , cenazesine Kocaelisporlu taraftarlar davet edilmiş , Tatangalar tarafından şanlarına uygun şekilde ağırlanmış ve yine aynı şekilde uğurlanmışlardır şeklinde açıklaması ile gerçek bir Lider olduğunu bir kez daha göstermiştir.

İnsancıl yönü güçlü ve vefalı olan Yılmaz Şen ( Keçi Yılmaz ) Fenerbahçe maçı için deplasmana giderken trenden düşerek vefat eden dernek üyesi ve aktif çalışanı Aykut Adıyaman'ı anmak için Türkiye de ilk olarak Bursaspor maçında bütün taraftar gruplarının katılımıyla anma yaptıklarını ve bütün Türkiye'ye de güzel bir örnek olduklarını da belirtmiştir.

Yazarlığı sebebiyle Sakaryaspor'un bir çok marşlarını ve sloganlarını zamanın ruhuna uygun olarak hazırlayan Yılmaz Şen , Sakaryaspor Sivas maçı dönüşü trafik kazası ve Sakarya depreminin ardından

" Bu kentte olsada büyük depremler

Başımıza gelsede büyük bir kaza

Eğer can vermek varsa senin uğruna

Bu can feda olsun sana Sakaryam"

olarak bu şarkının bestelendiğini ve artık Sakaryaspor'un bir şarkısı olarak tescillendiğini eklemiştir. Bunun yanında aşağıda ki şarkılar da artık Sakaryaspor'un Şanlı tarihinde yerini almıştır.

"Ne cimbom ne Fener

Senin sevgin bir ömre bedel

Ne sokağa ne stada

Sığmaz ki bu sevda bu dünyaya

Haydi bastır şanlı sakarya"

...................................

"Ne para ne İstanbul ne Fedarasyon

Bu sene sensin Şampiyon

Ölümüne ölümüne ölümüne Sakaryaspor"

.............................

" Tek sevdamız var onun adı Sakarya

Renklere aşığız biz anlasınıza

Şerefim o onurum o

Yok ki bu sevdanın sonu "

..........................

"Uğruna çekildi bunca acı

Yoluna verdiğim can kaçıncı

Bak hala sürüyor kavga

Kurtuluş savaşında

Sakarya bizim için çok yaşa"

..............................

" İnanıyoruz , vazgeçmiyoruz

Bak senin peşinden yine biz geliyoruz

Haydi Sakaryam saldırın şimdi

Seninle yüzümüz gülsün yıkalım şehri"

Ayrıca "Canısı " şarkısı ibrahim Erkal tarafından Kocaelispor maçı öncesinde ilk kez Sakaryaspor stadında söylenmiş ve daha sonra da bir çok taraftar grupları tarafından kendi takımlarına uyarlanmıştır şeklinde tarihsel bir bilgiyi de bizlere aktarmıştır. (İbrahim Erkal'ı rahmet ile anıyoruz.)

Yılmaz Şen ( Keçi Yılmaz ) , geçtiğimiz aylarda vefat eden Sakaryaspor amigosu " Amigo Çarli " den ; elbisesinden ayakkabısına kadar yeşil siyah giyme tutkusu ile dolu beyefendi bir kişi olarak bahsetmiş ve rahmetle anmıştır. İlave olarak Sakaryaspor kulübünün renkleri ile ilgili olarak ; kurucu üyelerin bulvarda Şemsiyeli parkta otururken isim üzerine tartışma yaptıkları bir anda , önlerinden geçen siyah cüppeli ve yeşil bluzlu Avukat bir hanımefendiyi gördüklerini ve kıyafetinde ki yeşil ile siyahın uyumundan esinlenerek Sakaryaspor renklerini "Siyah ve Yeşil " olarak belirledikleri bilgisini de vermiştir. (Av. Zerrin Batmaz sonradan kurucu üye olmuştur , rahmetle anıyoruz)

Keçi Yılmaz Tatanga olarak Felsefelerini , " Çocukları ve gençleri zararlı alışkanlıklardan koruyabilmek , Şehrine ve İnsanına sahip aidiyet bilinci içinde yaşayabilecekleri bir taraftar kulübü olabilmektir." olarak tanımlamaktadır.

Çocuklara ve gençlere tavsiyesini ise ," Kuruluş amacımıza uygun olarak sadece Sakaryaspor ve Tatanga olarak değil ,insan olarak da eğitimlerini iyi bir şekilde tamamlamaları , sürekli kitaplar okuyarak kendilerini geliştirmeleri ve ileride Sakaryaspor Başkanı , Şehrimizin Belediye Başkanı yada Milletvekili olabilecek şekilde ona uygun çalışmalarıdır." şeklinde belirtmiştir.
745 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör