Nakliye Kooperatiflerinin Birleşmeleri Neden Önemlidir?


S.S.35 Nolu Hentır Tırcılar ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Engin Varlıca Trabzon İli Vakfıkebir İlçesinden gelerek Sakarya ili Hendek İlçesi Kalayık Köyüne yerleşen bir ailede 1974 yılında doğdu. Okul hayatından sonra , çalışmak üzere Almanya'ya gitti ve 12 yıl sonra memleketine dönerek Dededen ve Babadan gelen nakliyecilik işine başladı. Evli ve 4 çocuk sahibi olan Başkan Engin Varlıca , 2018 yılında da 1996 yılında kurulan S.S.35 Nolu Hentır Tırcılar ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanlığına seçildi ve yaklaşık 2,5 yıldır da bu görevi başarıyla yürütmektedir. Ayrıca Adapazarı , Akyazı , Karasu ve Hendek İlçelerindeki 14 Nakliye Kooperatiflerinden kurulu olan Sakarya Doğu Marmara Merkez Üst Birliği üyeliği görevinde de bulunan Başkan Engin Varlıca bulunduğu görevlere ilişkin olarak da bir iş ve yaşam felsefesine sahip olduğunu " Yönetim kurullarında yer alan kişilerin , kooperatif ortaklarının menfaatlerini her zaman en ön sırada tutmak için çaba göstermeleri gerekir" şeklindeki sözleri ile de göstermektedir.

"94 üyeye sahip Kooperatifimiz kendi yerinde hizmet vermekte ve üyelerimiz kendilerine ait araçları ile Türkiye'nin tüm illerinde ve Yurt Dışındaki -Azerbaycan , Gürcistan , İran , Kazakistan , Rusya , Bulgaristan ve Romanya - Ülkeleri ile de Müşteriler ve Kooperatifler vasıtasıyla Hendek'te ki işlerde ise ihale usulü ile çalışmaktadır." şeklinde kooperatif hakkında bilgiler veren Başkan Engin Varlıca " "Tüm Türkiye'de ki Tır ve Kamyoncular nakliye pazarının %15 'ine , Lojistik firmaları ise %85'ine sahiptir. Bu sebeple Lojistik firmaları ile kavga etmek yerine işbirliği yapabileceğimiz yolları aramalıyız."şeklinde de ileriye yönelik vizyonunu ifade etmektedir.

İnsan ilişkilerinde başarılı ve sosyal yönü güçlü olan Engin Varlıca Hentır Yönetiminin de desteğiyle , sektördeki sorunların görüşülebilmesi amacıyla , Türkiye'de ki Kooperatif Başkanlarını bizzat arayarak Türkiye'nin 81 İlindeki 450 Nakliye Kooperatiflerinin katılımıyla 2019 yılında Sakarya'da Türkiye Karayolu Taşıma Kooperatifleri 1.İstişare Toplantısının gerçekleştirilmesini de sağlamış oldu.

Başkan Engin Varlıca , sektördeki sorunlara ilişkin olarak görüşlerini de aşağıdaki şekillerde ifade etmektedir ;

- Bizler , uykusuzluk , sağlıksız beslenme ve kaza gibi riskler altında çalışmaktayız. Bu sebeple bu iş kolu Ağır İş Kolu olarak değerlendirilmeli ve bu sayede de daha erken emekli olup bir miktar daha yüksek maaş alarak bundan sonraki yaşamımızı daha güzel bir şekilde devam ettirebilmeliyiz.

-Ulaştırma Bakanlığı , Ton yada Km başı gibi bir Fiyat Listesi belirler ise hem bizlerin mağduriyeti giderilir hem de devletin vergi gelirleri artar.

- Sektördeki en önemli sorunlarımızdan biride K Belgelerinin devrinin yapılamamasıdır. Bir üyemiz ayrıldığında K belgesini bir başka üyeye devretme imkanı olursa , eline geçeceği bir miktar gelir ile daha rahat bir emeklilik yaşamı geçirmesi de sağlanmış olacaktır.

-Mevzuatta belirtilmesine rağmen Kooperatifimizde Araç Sahibi Olmayan Üyeler bulunmakta ve seçim zamanlarında yaşadığımız sıkıntıları bilmeden oy kullanmaktadırlar. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Kooperatifimizde sadece araçları olan kişiler üye olmalıdır. Bu konuda gerekli çalışmaları başlatmış durumdayız.


-Ulaştırma bakanlığının Pandemi sebebiyle 2023 yılına ertelediği yeni düzenleme ile 4,5 saat araç kullanma 45 dakika dinlenme ve tekrar 4,5 saat araç kullanma şeklindeki uygulamada , maliyetlerimizi arttıracaktır. Örneğin Hendek'ten Adana'ya 1 gün gidiş ve 1 gün dönüş olarak çalışılırken , bu düzenleme ile 2 gün gidiş ve 2 gün dönüş olarak olacak ve bu şekilde de 2 günlük gelir kaybına uğramış olacağız. Ayrıca bu konu ile alakalı olarak da ikinci bir şoför bulundurulması ise hem maliyetlerimizi arttıracak hem de alttan şoför yetişmediği içinde bulamama gibi sorunlara yol açacaktır. Bu sebeple müşterilerin nakliye fiyatlarını da arttırmaları gerekecektir. Bu konuda Pandemi sonrasında bizlerin mağduriyetini giderecek ilave düzenlemelerin yapılmasını beklemekteyiz.

" Hendek'te ki Tüm Nakliye Kooperatiflerinin bir araya gelip birleşmesi ile daha güçlü hale gelebilmemiz durumunda lojistik firmalarıyla rekabet ve işbirliği imkanlarımızda daha da artmış ve buna bağlı olarak da finansal imkanlarda daha fazla sağlanmış olacaktır." şeklinde birleşmenin önemine değinen Başkan Engin Varlıca , " Bizler 5 Kooperatif bir araya gelmekte bazı sorunlar yaşıyoruz , bu sebeple Hendek Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Cemil Varlıca önderliğinde , İlçemizin Kaymakamı , Belediye Başkanı , Emniyet Müdürü ile 5 Kooperatife ait Başkan ve yardımcılarının bir araya gelip , sorunları görüşmemiz ve birleşme ile bu sorunların nasıl giderileceğine yönelik çözümlerin görüşülebileceği bir toplantı yapılmasını rica ve talep etmekteyiz." şeklinde de bu konudaki düşüncelerini ifade etmiştir.


Başkan Engin Varlıca , ileriye yönelik olarak da, "Şehir içlerinde araç parkı yasağı var. Fakat araçlarımız park edebileceğimiz bir alan yok . Bu sebeple tüm nakliye kooperatiflerinin bir arada olabileceği ve içerisinde , market , restoran , berber , alışveriş marketi ile bakım ve servis istasyonu gibi iş yerlerinin de olabileceği bir yerin planlaması içerisindeyiz. Bu amaçla İlçemizdeki yerel yönetici ve siyasetçilerin bu konudaki ilgi ve yardımlarını beklemekteyiz.


1,968 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör