Meslekler , Veteriner Hekimlik

İsmail Canbolat


Anne baba öğretmen 3 çocuklu bir ailede , İskenderun'da doğdu. Üniversite tahsilini ise Mustafa Kemal Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde tamamladı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra , çalışma hayatına Veteriner Hekim Ayhan Kaya'nın yanında yardımcı personel olarak başladıktan sonra , 4 yıl da askeri personel olarak çalıştı. "Sakarya bölgesini çok sevdiğimden ve gelişmekte olan Hendek İlçesine özel ilgimden dolayı buraya yerleşmeye karar verdim ve Serbest Veteriner Hekim olarak muayenemi açtım." şeklinde anlatan İsmail Canbolat halen de ilçemizde iş hayatına başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Hayatındaki önemli olayları ise ; " Küçüklüğümden bu yana Hayvan Doktoru olacağım diyordum , bu sebeple birinci önemli olay Veteriner Hekimlik Fakültesini kazanmak , ikinci önemli olay ise Okulu güzel bir şekilde bitirmem olmuştur" şeklinde" iletmiştir.

Genelde her türlü hayvanlara karşı ilgim çocukluğumdan beri devam etmektedir ve gün geçtikçe de hayvanlara karşı ilgi ve sevgim daha da artmaktadır" şeklinde izah eden İsmail Canbolat , " İdeallerindeki ve ilgi duydukları alanlarda meslek seçimi yapsınlar. Çünkü meslek , bir insanın ömrü boyunca hem bir gelir hem de bir mutluluk kaynağıdır. O yüzden sevmeyecekleri , başaramayacakları bir mesleği kesinlikle seçmesinler" şeklinde de gençlere öneriler de bulunmaktadır.

İsmail Canbolat Veteriner Hekimlik mesleğini " Veteriner Hekimlik o kadar özveri ve fedakarlık gerektiren bir meslek ki insan zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Ayrıca hayvan sağlığının önemi ve tedavi teknikleri de her geçen gün ilerlemektedir. Gençlerimiz biraz araştırdıklarında Veteriner Hekimlerin ne kadar geniş dallarda ve alanlarda görev aldığını öğrenebilirler. Özellikle son yıllarda hayvanlara verilen değer daha da çok artmıştır. Şu anda da en geniş iş imkanları Veteriner Hekimlik mesleğindedir. Gençlerimiz Veteriner Hekimlik Fakültesinden mezun olduktan sonra rahatlıkla iş bulabilirler ve bu sebeple Veteriner Hekimlik mesleğini kesinlikle gençlere tavsiye ederim " şeklinde anlatmıştır.


584 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör