Meslekler , Mühendislik

En son güncellendiği tarih: 8 Ağu 2020

Danyal Hergünsel

Büyük dedeleri Çanakkale Şehitleri Mülazimoğlu İsmail Bey (Gezici) ile Kocba Reşit Oğlu Hürşit Bey (Yeşil Yayla Köyü) ve Dedesi Cafer Hergünsel - Çanakkale Gazisi Beyşehir Çavuş Yörüklerinden , İttihat ve Terakki umum merkezinden -olan , Babası Hukuk Fakültesi mezunu ve Tekel İşletmelerinde Müdür -İbrahim Hergünsel- Annesi ise ev hanımı -Münevver (Gezici) Hergünsel - olan 3 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak Hendek'te doğdu. İlk okulu babasının görevi dolayısıyla Bolu , Düzce ve Hendek'te , Ortaokulu ise önce Hazırlık Başlangıcı Tarsus Lisesi Orta kısmında daha sonra da Hendek Orta Okulunda dönem birincisi olarak bitirdi. Annesi erken yaşlarda vefat ettikten sonra da Dedesi ve Anneannesi ile kalmaya başlamıştı.Türkiye'de bir tek Ankara'da olan Fen Lisesi sınavını kazanmıştı. Fakat Abisi Haydarpaşa Lisesinde okuduğu için babası ve dedesinin -ibrahim Gezici- isteği üzerine Haydarpaşa Lisesinde yatılı olarak okudu ve okuldan Okul Birincisi olarak mezun oldu. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Bölümünü bitirdi ve aynı üniversitede Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Yönetiminin Doktara Eğitimi için Amerika'da Stanford Üniversitesinde okuması isteğini , yine Dedesinin istememesi sonucu geri çevirmek zorunda kalmıştı.

Askerlik görevini Afyon ilinde Askeri Fabrikada Yedeksubay ve Teknik Müdür olarak yaptığı sırada olan Kıbrıs Savaşı ve Ülkemize ambargo yapıldığı dönemde , yurtdışından temin edilemeyen , Tank Gömlekleri ve Kaiser motor parçalarının üretimi için Askeri Teknik Daire Başkanlığı Kuruluna seçildi. Arifiye'de ki Tank Palet Fabrikası destek hizmetleri bölümünde de kısa aralıklarla çalıştı. Askerlik görevinden sonra İTÜ Dekanı Feridun Dikeç'in isteği üzerine Ereğli demir Çelik Fabrikalarında , Araştırma Geliştirme ve Soğuk Haddeden Sorumlu Mühendis olarak göreve başladı. Bir yıl sonra Renault Otomobil Fabrikasına , yerli üretim otomobil yapmak üzere transfer edildi ve İki yıl sonra da Fransız yönetici yerine bölüm şefi olarak görevlendirildi. Renault 9 aracının üretimi için belli bir süre Fransa'da kaldı. Türkiye'ye döndükten sonra da sırasıyla önce İstanbul 'da Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Marmara Bölge Müdürü ve daha sonra da Ereğli'de Satış Daire Başkanı olarak göreve başladı. Bu görevleri esnasında , Ereğli Demir Çelik Fabrikalarının kapasite arttırımı ve modernizasyonu ile maliyeti 2,5 milyar Dolar olan , 2 milyon tonluk üretimin 4 milyon ton'a çıkarılması projelerini başarıyla tamamladı. Bunun yanında Avrupa Demir Çelik Birliği nezdinde Japonya , Tayvan , Amerika ve Güney Kore ile ilişkilerin yürütülmesi görevlerini de yine başarılı bir şekilde yürüttü ve uzun yıllar yurt dışında ailesinden uzakta yaşadı.

Siyaset ile de yakından ilgilenen Danyal Hergünsel , Renault 'da Departman şefi iken ,Turgut Özal'ın -rahmetle ve saygıyla anıyoruz- Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Çelik Endüstri Elektrometal ' de motor bloklarının üretimi esnasında tanışmış ve ilk olarak Anavatan Partisi Kurucu Üyeliği teklifini de yine Turgut Özal'dan almıştı. Ancak o zaman ki kanunlarda 30 yaş sınırı olduğundan Anavatan Partisi kurucu üyesi olamadı. Yine o dönemlerde de Adnan Kahveci -rahmetle ve saygıyla anıyoruz-ile de dostluğu başlamıştı. Anavatan Partisi İstanbul Milletvekilliği teklifini memleketi olan Sakarya'dan Milletvekilliği olabilmek için geri çevirmiş ve Anavatan Partisi Sakarya Milletvekili Adayı olarak da seçimlere girmiştir.

Daha sonra Ekonomi ve Yönetim Eğitimi almak üzere Amerika'ya giden Danyal Hergünsel , eğitimini tamamladıktan sonra da Yüksel İnşaat firmasına bağlı kuruluşlardan Mersa ve BayGünSa 'da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Spor ile de ilgili ve Fanerbahçe taraftarı olan Danyal Hergünsel o dönemde de Hendek'li hemşehrisi olan Tayfur Havutçu ile bizzat görüşerek Fenerbahçe Futbol Kulübüne transfer olmasını sağlamıştır. Sonraki yıllarda Tekirdağ Yağ Sanayinde Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı , Garanti Bankası Genel Müdürü İbrahim Betil'in daveti ile TEGV Vakfı genel Müdürü olarak çalışmıştır. TEGV Vakfı Genel Müdürü iken 3 dönem üst üste Büyük Atatürk Yılın En İyi Vakfı ve Türkiye'de ki Tüm Öğretmenlerin oylarıyla da En İyi Vakıf gibi ödüllerinin kazanılmasını sağlamıştır.

Sonraki yıllarda Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikaları Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Danyal Hergünsel , İcra Kurulu Başkanlığına getirilmiş ve o dönemde de İskenderun Demir Çelik Fabrikalarının Yassı Demir Üretim yapabilmesine imkan sağlayacak dönüşüm projesini de başarıyla gerçekleştirmiştir. Daha sonra da Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikalarına bağlı şirketlerin Genel Müdürlerinin Baş Danışmanlığı görevine getirilmiştir. Spor ile de yakından ilgilenen Danyal Hergünsel belli bir süre Hendek Esnaf Spor Kulübünde de futbol oynamış , Erdemir Spor Kulübünde 3 yıl Başkanlık yaptığı dönemde ise , 17 branşta 16 Türkiye Şampiyonluğu ve Futbolda ise 4.cülük gibi büyük başarılar elde edilmesini sağlamıştır.

Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikalarındaki görevlerinden ayrıldıktan sonra ise birlikte iş yapmak üzere Abisinin yanına Amerika'ya giden Danyal Hergünsel , sonra sırasıyla Mannesman Borusan Ortaklı bir Şirketin Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve İflası ertelenen Göktaş firmasının Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu Başkanlığını -Ceo- yaparak , Türkiye'de iflas ertelenmesinden çıkan tek kuruluş olmasını sağlamış ve daha sonra da Çolakoğlu firmasında İcra Kurulu organizasyonunu sağlamak üzere Danışmanlık yapmıştır.

Hendek'li olan Dr. Gülsüm Oya Hergünsel ile evli olan Danyal Hergünsel'in Beyin Cerrahı olan Dr.Ömer Batu Hergünsel ile Bilgisayar ve Ses Mühendisi olan Ali Berke Hergünsel isimli iki çocuğu bulunmaktadır.

Bir çok Derneklere üye olan Danyal Hergünsel , ilk olarak üniversite yıllarında iken Hendek Yüksek Tahsil Derneği Kurucu Başkanlığını yaptı. Sonra sırasıyla, Haydarpaşa Lisesi Kurucu ve Mütevelli Heyeti Üyesi ve Eski Yönetim Kurulu Başkanlığı , Haydarpaşa Lisesi Mezunlar Derneği Üyesi , İTÜ Vakfı Üyesi , Toplum Gönüllüleri Vakfı Eski Mütevelli Heyeti Üyesi , İyi Parti Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Turan Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği gibi üyelikleri de bulunmaktadır.

Araştırmacı bir kişiliğe sahip olan, günlerinin büyük çoğunluğunu kitap okumakla ve yazmakla geçiren , Hendek'te ki Tarihi Dede Evinde büyük bir Kütüphanesi , İstanbul' da ; Maçka , Tuzla ve Şile'de ki evlerinde bulunan Kütüphaneleri ile birlikte on binlerce kitapların sahibi olan Danyal Hergünsel , iyi bir okur yazar ve gerçek bir kitap dostudur.


Çocuklar için , "Aile , Mahalle , Okul ve Görsel Medya çocukların karakterinin oluşumunda belirleyici en önemli faktörler olduğundan , bunlara gerekli ehemmiyet verilmelidir." şeklinde çocukların eğitimlerine yönelik öneriler vermekte , Gençlere ise , "Gençlerin , araştıran , sorgulayan , mukayeseli okuyan , bulunduğu yerin , memleketin , ülkesinin , geçmiş tarihini ve yakın tarihini çok iyi bilmeleri gerekmektedir." şeklinde de tavsiyelerde bulunmaktadır.Anneden Büyük Dedesinin evini de yeniden restore ettiren Danyal Hergünsel , ileri tarihlerde aile üyeleri ile birlikte bir karar verip , halkın gezip görebilmesine imkan sağlayacak şekilde bir " Edebiyat ve Tarih Müzesi" olarak bir düzenleme yapabileceklerini de ilave olarak eklemiştir.
1,250 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör