Meslekler , İnşaat Mühendisliği

En son güncellendiği tarih: 24 Ağu 2020

Cengiz Arslan


Çiftiçilik ile geçinen 4 çocuklu bir ailede , Sakarya İli, Hendek İlçesi, Çobanyatak Mahallesinde doğu. Babası 1973-1995 yılları arasında Almanya’da işçi olarak çalışmıştı. İlk okulu köyde , Orta Okulu ve Liseyi Adapazarı 'n da okudu. Üniversite tahsilini ise Almanya'da İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamladı.

Evli ve 2 Çocuk sahibi olan Cengiz Arslan , çalışma hayatına Serbest İnşaat Mühendisi , Plan, Proje ve İnşaat Taahhüt İşleri ve Müteahhitlik olarak başladı ve emekli olmasına rağmen halen iş hayatına başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Hayatındaki Önemli Olayları ise ; "Fakir bir köylü çocuğu olarak ilk okulu bitirdikten sonra Adapazarı Merkez Ortaokuluna kayıt olmam benim için ilk önemli olay oldu. 1963 yılında Çobanyatak Köyünden Adapazarı’na göç eden dedem, dayılarım ve teyzemin ortaokul ve liseyi okumamda önemli katkıları oldu. Sonrasında liseyi bitirdiğim yıl Almanya’ya öğrenci olarak kabul edilmem. Babamın o yıllarda Almanya’da işçi olarak çalışması bana o imkanı sağlamış oldu. Bunların dışındaki günlük olayları hastalık, trafik kazası veya diğer hadiseleri önemli olay olarak görmüyorum." şeklinde anlatmıştır.

Türkocağı, Aydınlar ocağı, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Geliştirme Merkezi, Türkiye Azarbaycan Gandaşlık ve Candaşlık Platformu ve Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği gibi üyelikleri bulunmaktadır.

Cengiz Arslan kitaplar ile ilgili olarak " Evimde oluşturduğum kütüphanemde takriben üç bin (3000) civarında kitap ve dergi bulunuyor. Bunlar; jeopolitik, jeostrateji, tarih, ebebiyat, kültür, dini kitaplar, coğrafya, romanlar vs." şeklinde aktarak gerçek bir kitap dostu olduğunu da göstermektedir. İş dışı zamanlarda ise ,Yürüyüş, tarihi mekan gezileri, kitap okuma, Türk Dünyası ile ilgili yurt içi ve dışında faaliyetler yapmakta olduğunu belirtmiştir.

Çocuklara ve Gençlere " İyi bir eğitim, yani nakilci olmayan, gözleme, araştırmaya, deneye ve düşünmeye dayanan. Bir batı; mesela İngilizce, bir doğu, mesela Rusça, Çince gibi yabancı dili iyi derece de öğrenmek. Çokça kitap okumak, en az yılda yirmi beş (25) tane. Mesleğinin dışındaki vatan, millet ve din gibi konularda bilgi sahibi olmak. Kendinizi anlatabilmek için iyi bir hitabet kabiliyetine sahip olmak. Dürüst ve ahlaklı olup çevreden takdir toplamak. Sağlam temelli bir aileye sahip olmak. Aile, eş dost ve ülkene yararlı evlat, faydalı vatandaş olmak. Kabiliyetine uygun bir spor dalı ile amatörce uğraşmak. Yada kendini spora adayacak isen disiplinli ve çalışkan bir mücadeleye girip Vatanın bayrağını uluslararası spor müsabakalarında dalgalandırmak." şeklinde öneri yada tavsiyelerde de bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği ;

İnşaat Mühendisliği aslında güzel ve önemli bir meslek dalı. Önemli olduğu kadar da kendini çağa göre yetiştirmek, şartnameleri ve geliştirilen bilgisayar programlarının takip edilmesi gerekir. İnşaat mühendisliğin betonarme, çelik konstrüksiyon, baraj, tünel, su getirme, sulama, karayolları ve köprü gibi dalları vardır. Bunlardan hangisine mensup olursan o dalda kendini dünya standartlarına göre yetiştirmek zorundasın. Mesela hem ülkemiz, hemde Sakarya’mız deprem bölgesinde. O halde Betonarme ve çelik konstruksiyon projeleri ile ilgilenen mühendislerin kendilerini iyi yetiştirmeleri gerekir. Ancak burada en büyük sorunumuz; inşaat yaptıracak vatandaşlarımızın hala daha durumun ciddiyetini kavrayamadıkları dır. Buda işini iyi yapan mühendislerin yeterli iş bulamamalarına sebep olmaktadır.581 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör