Meslekler , Gazetecilik

En son güncellendiği tarih: 8 Eyl 2020

O Bir Duayen Gazeteci

Meslekte 41 Yıl

Hasan Öztürk

Babası İnşaat İşleri ile uğraşan Annesi ise TEKEL Kurumun da çalışan 4 çocuklu bir ailede doğdu. Hendek'te , İlk ve Orta Okulu tamamladıktan sonra , Liseye ve aynı zamanda Hendek Esnaf Spor 'da da futbol oynamaya başladı. Ancak Lise son sınıfta iken önemli bir rahatsızlık geçirdi ve okul hayatına belli bir süre ara verdi , fakat spor hayatı ise artık bitmişti.

Hayali ileride Pilot olmaktı ancak rahatsızlığı buna engel olmuştu. Bu sebeple iş hayatına Hendek 'te Foto Metin'de başladı. Askerlik görevinden sonra ise Fotoğrafçılık üzerine kendi işyerini açtı. Bu arada Sakarya Yeni Gün Gazetesinde de muhabirliğe başlamıştı ve 41 yıldır da aralıksız olarak başarılı bir şekilde bu görevine devam etmektedir.


Araştırmayı ve okumayı seven Hasan Öztürk aynı zamanda Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de başarılı bir şekilde yürütmektedir.

Gazetecilik mesleği ile ilgili olarak , "Gazeteci , hiç bir etki altına girmeyecek şekilde kişiliğini değiştirmeden korumalı ve hiç bir tarafta olmadan özgürce sadece mesleğini yapmalıdır".

"Bunun yanında gerçekleri araştırmadan , doğrulayamadığı bilgiler ile de gazetecilik yapmaya çalışmamalıdır. " şeklinde tanımlayan Hasan Öztürk , bunlara ilave olarak da " Gazeteci , sosyal ilişkileri güçlü olan , kuracağı ilişkilerde kısa vadeli değil uzun vadeli düşünen , kırmadan , dökmeden , gezerek ve yerinde bilgi alarak sadece gerçeği aktaracak şekilde habercilik yapmaya çalışan biri olmalıdır " şeklinde de belirterek bu mesleği seçmek isteyen gençlere de tavsiye etmektedir.


995 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör