Mahallelerimiz, Yağbasan


Sakarya İli Hendek İlçesi Yağbasan Mahallesi , Muhacirlerin -Bulgaristan göçmenlerinin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 387 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Mustafa Koçoğlu , Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 3 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 90 ve Üniversite mezunları oranı ise % 40 dur. Mahallenin Muhtarı Mustafa Koçoğlu'nun Kızı Aşçılık Okulundan , Oğlu ise Muhasebecilik bölümünden mezun olmuşlar ve çalışmaktadırlar.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 10 ton Fındık ile yıllık 1000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 300 adet büyükbaş ve 50 adet de Küçükbaş Hayvan bulunmakta ve kendi ihtiyaçları dışında da Süt Toplayıcılarına verilmekte , Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 13 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş bulunmamaktadır.
442 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör