Mahallelerimiz , Türbeköy


Sakarya ili Hendek ilçesi Türbeköy Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 150 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Nejlet Karataş , Esnaflık ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Ortaköy Mahallesinde ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları oranı % 80 ve Üniversite mezunları oranı ise % 20 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 200 ton ile Fındık dır. Ayrıca Mahallemizde toplu Fındık Harman Yeri bulunmaktadır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 80 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , Süt ve Süt ürünleri ile Tavuk ve Yumurtacılık da yine kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.

Mahallemizde Sağlık Ocağı bulunmamakta , ancak ayda bir gün Aile Hekimi gelmektedir. Ayrıca Hendek Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Mahallemizde haftada 5 gün Dikiş Nakış Kursları verilmektedir.

Mahallemizde bulunan Keremali Kardeşlerden Hasan Türbesinde Temmuz ayının 2. yada 3. haftasında Mevlüt ve Anma etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere , Keşkek , Pilav ve Ayran ile Çizleme Ekmeği ikram edilir.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 12 km olup seyahat süresi yaklaşık 21 dakika sürmektedir.

427 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör