Mahallelerimiz , Sukenarı


Sakarya İli Hendek İlçesi Sukenarı Mahallesi , Manavların -Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 250 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı İbrahim Cin , Çiftçiliğe devam etmekte ve 3 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları oranı % 80 ve Üniversite mezunları oranı ise % 50 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 750 ton Kabak ile 2000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 150 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve Çobanlar tarafından Meralarda bakılmaktadır. Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Her yıl Mevlüt Kandillerinde Mahallenin Kadınları tarafından Gözleme yapılmakta ve namazdan sonra Cami Avlusunda gelenlere ikram edilmektedir.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 19 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş sadece Salı günleri bulunmaktadır.


433 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör