Mahallelerimiz , Servetiye


Sakarya ili Hendek ilçesi Servetiye Mahallesi , Artvin İlinden gelen Gürcüler ile Karadeniz İllerinden-Rize ve Trabzondan- gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 370 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Nihat Çamural , SEDAŞ'tan Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Taşımalı sistem olmadığından kendi imkanları ile Hendek İlçemizdeki ve komuşu Mahallelerde ki Okullara gitmekte ve oralarda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 90 ve Üniversite mezunları oranı ise % 50 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 50 ton ile Fındık dır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 150 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Ayrıca 4 adet Büyükbaş Hayvan Çiftliği , 2 adet de Tavuk Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 4 km olup seyahat süresi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.


484 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör