Mahallelerimiz , Puna Ortaköy


Sakarya ili Hendek ilçesi Puna Ortaköy Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 950 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Orhan Çalıcı , Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Martinler , Beyköy ,Türbeköy ve Çayırbaşı Mahallelerindeki çocuklar ile birlikte Mahallede ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları oranı % 70 ve Üniversite mezunları oranı ise % 20 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton Fındık ile 20.000 ton Mısır dır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 160 adet büyükbaş hayvan ile Hayvancılık , Akyazıyolu ve Ormandibi Meralarında Çobanlar tarafından bakılarak , Kurbanlık , Süt ve Süt Ürünleri olarak kendi ihtiyaçları için ayrıca da ticari olarak da yapılmaktadır. Bunun yanında 1 adedi büyük olmak üzere 3 adet de Büyükbaş Hayvan Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

Mahallemizde bulunan Ortaköy Şeyh Halil Türbesinde -Şeyh Halil , Şehy Mehmet'in Oğlu Olarak 1327 yılında Hendek'te dünyaya gelir. 1396 yılında vefat ettiğinde Hendek Akyazı çevresinin en önemli Din Alimlerin den biridir - Temmuz ayının ilk haftası Şeyh Halil Mevlüt ve Anma etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere Keşkek , Pilav ve Ayran ile Çizleme Ekmeği ikram edilir.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 18 dakika sürmektedir.


534 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör