Mahallelerimiz , Kurtuluş


Sakarya ili Hendek ilçesi Kurtuluş Mahallesi , Trabzon ili Tonya ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 150 kişinin yaşadığı mahallenin , kış aylarında yaklaşık üçte ikisi ilçemizde ikamet etmektedir.

Evli ve 8 çocuğu bulunan Mahallenin Muhtarı Ahmet Bektaş uzun bir süre serbest olarak çalıştıktan sonra tekrar mahallesine dönerek çiftçiliğe devam etmekte ve iki dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Yeniyayla Mahallesindeki İlk ve Ortaokul da eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallenin çocuklarının Eğitimde başarısı ise lise mezunu oranı %100 ve üniversite mezunu oranı ise %30 şeklindedir.

Köyün gelir kaynağı yıllık 500 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Patates , Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık , Meyvecilik olarak da Kestane , Ceviz , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için ekilmekte ve tüketilmektedir. Mahallemizde 200 baş büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca ticari olarak da 3 adet tavuk kümesi bulunmaktadır.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Çiğdem Yaylası bulunmakta , ancak dışarıdan gelecekler için gezi ve konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Bunun yanında Kampçılık ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) ve ATV aracı sporları yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Şehre uzaklığı 28 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.1,007 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör