Mahallelerimiz , Karadere


Sakarya ili Hendek ilçesi Karadere Mahallesi , Karadeniz İlleri , Abhazya ve Türkiye'nin bir çok illerinden gelip yerleşenlerin yaşadığı bir mahallemizdir. Yazın 700 , kışında 150 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Tahsin Kulaber , 102 No'lu Minübüs Kooperatifi Başkanlığı'na ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 2 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Mahalleden 3,5 km uzaklıkta bulunan ve kendi imkanları ile gittikleri -taşımalı sistem bulunmuyor- İlk ve Ortaokul da da eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 100 , Üniversite mezunları oranı ise % 50 olup , Mahalle Muhtarı Tahsin Kulaber'in 4 çocuğundan biri Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve Sebzecilik ile Meyvacılık da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 100 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte çok az bir kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.

Mahallemizin ilçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.


640 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör