Mahallelerimiz , Kadifekale


Sakarya ili Hendek ilçesi Kadifekale Mahallesi , Rize ilinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 150 kişinin yaşadığı mahallenin , kış aylarında büyük bir çoğunluğu ilçemizde ikamet etmektedir. Mahallenin Muhtarı Süleyman Arslanoğlu , çiftçiliğe devam etmekte ve iki dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , okul döneminde aileleri ilçede ikamet ettiğinden , İlk ve Ortaokul eğitim ve öğretimi de ilçemizde görmektedir. Köyün gelir kaynağı yıllık 400 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Mısır , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık , Meyvecilik olarak da Kestane , Ceviz , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve tüketilmektedir.

Mahallemizde 40 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca 1 adet Alabalık Üretim Çiftliği de bulunmaktadır. Gezi ve seyahat imkanları olarak , Kadifekale

Deresinde , Dere suyunun fazla olduğu zamanlarda , Kano ve Bot ile Rafting ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) yapılabilmesi mümkün olabilmekte , ancak dışarıdan gelecekler için gezi ve konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Şehre uzaklığı 21 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.


1,012 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör