Mahallelerimiz , Kırktepe


Sakarya ili Hendek ilçesi Kırktepe Mahallesi , Rize ve Trabzon İli Tonya ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 600 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Haydar Mutlu , Ticaret ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Karadere Mahallesinde ki okullar da eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 50 ve Üniversite mezunları oranı ise % 5 dir. Ancak Mahalle Muhtarı Haydar Mutlu 'nun bilinçli bir insan olması ve okumaya önem vermesi sonucu çocuklarından biri Hemşire , diğer çocuğu Veteriner Hekimlikten mezun olmuş ve çalışmakta bir çocuğu da Uçak Mühendisliği bölümünde okumaktadır.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 350 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve Sebzecilik ile Meyvacılık da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 5 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde Ticari olarak çalışan 1 adet de Kereste Atölyesi bulunmaktadır.

Gezi ve Seyahat imkanları olarak Erik Düzü Yaylası bulunmakta ancak yolları araçlar için uygun olmadığından görülememekte ve yeteri kadar bilinmemektedir.

Mahallemizin ilçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.


644 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör