Mahallelerimiz (Köylerimiz ) , AksuSakarya ili Hendek ilçesi Aksu Mahallesi , Trabzon ili Çaykara ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun oluşturduğu ve bir grup da Rize' den gelenlerin yaşadığı bir mahallemizdir. 1500 kişinin yaşadığı mahallenin , kış aylarında yaklaşık yarısı ilçemizde ikamet etmektedir.

Evli ve 3 çocuğu bulunan Hasan Kara kendi kamyonu ile yaptığı nakliyecilik işinden emeklilik olmuş olup iki dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizde Sağlık Ocağı bulunmakta olup Doktor haftanın bir günü gelmektedir. Mahalle Muhtarı Hasan Kara kendi imkanları ile Almanya'dan satın aldığı İtfaiye Aracını hem kendi mahallesinin hem de çevre mahallelerinin hizmetine vermiştir. Mahallede okul bulunmamakta olup taşımalı sistemle öğrenciler Hendek ilçesine taşınmakta ve orada eğitim ve öğretim almaktadırlar.

Eğitimde lise ve üniversite oranı toplamda %50 dir. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 750 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık , meyvecilik olarak da Kestane , Ceviz , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz , Çilek de ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve tüketilmektedir.

Mahallemizde 250 baş büyükbaş hayvan ve 300 baş koyun bulunmakta ,süt ve süt ürünleri yine kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az bir kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca 1 adet de tavuk çiftliği bulunmaktadır.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Beş Oluk Yaylası ve Çiğdem Yaylası bulunmakta , ancak dışarıdan gelecekler için konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Ayrıca Beş Oluk Yaylası yolu üzerinde Acısu isimli bir su kaynağı bulunmakta ve özellikle deri üzerindeki bir takım rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Bunun yanında Kampçılık ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) ve ATV aracı ile doğa sporları yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Şehre uzaklığı 22 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.


1,013 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör