Mahallelerimiz , Hacıkışla


Sakarya ili Hendek ilçesi Hacıkışla Mahallesi , Trabzon İli Sürmene ve Of'dan gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. Yazın 900 , kışın ise 700 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Osman Çolakoğlu , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Aşağı Çalıca ve Yeşilyurtta'ki Okullar da eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 60 ve Üniversite mezunları oranı ise % 10 dur.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 750 ton Fındık ile yıllık 750 ton Mısır ve Slaj-hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 300 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ,Kurbanlık ile süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizde , Hacıkışlaspor Futbol Takımı bulunmakta ve 1.Amatör Lig'de oynamaktadır. Ayrıca Halk Eğitim Merkezinde de Dikiş Nakış Kursları verilmektedir. Her yıl Dini Bayramların 1.,2.ve 3. günleri Kadırga Şenlikleri yapılmakta olup , bu yıl Pandemi sebebiyle yapılamamıştır.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 16 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmekte , Adapazarı ve Hendek'e ise her gün saat başı Soğuksu Dolmuşları bulunmaktadır.


530 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör