Mahallelerimiz , Akarca


Sakarya İli Hendek İlçesi Akarca Mahallesi , Muhacirlerin -Bulgaristan göçmenleri- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 380 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Hamdi Turna , SSK'dan Emekli ve şu anda Çiftçiliğe devam etmekte ve 5 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları % 100 ve Üniversite mezunları oranı ise % 30 dur. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 20 ton Fındık ile yıllık 1000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir.

Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 300 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve kendi ihtiyaçları dışında da Mahalledeki Süt toplayıcılarına verilmekte , Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. 2 Aile tarafından da yıllık 100 kg Bal üretimi yapılmaktadır.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 15 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş bulunmamaktadır.


446 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör