Mahallelerimiz , Şeyhler


Sakarya ili Hendek ilçesi Şeyhler Mahallesi , Manavlar-Türkmenler- ve Karadeniz İllerinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 450 kişinin yaşadığı , Mahallenin Muhtarı Hakkı Çalık Çiftçilik ile uğraşmakta ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Kazimiye Mahallesinde ki okullarda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise mezunları % 60 , Üniversite mezunları ise % 10 dur. Mahallenin Muhtarı , Hakkı Çalık eğitimin öneminin farkında olarak çocuklarını okutmuş olup , Kızı İşletme ve Sağlık Yönetimi Bölümlerini bitirmiş ve çalışmakta , Oğlu ise 2 yıllık Muhasebe Bölümünü bitirmiş , ayrıca Maliye bölümünde okumakta ve çalışmaktadır.

Mahallenin Muhtarı Hakkı Çalık , bu Mahallenin , Orta Asya'dan gelen Türklerin bu bölgedeki ilk yerleşim yerlerinden biridir diyerek Mahallenin ismi ile ilgili olarak da "Orhan Gazinin askerleri Kargalı Hanbaba da konaklar. Komutan , Şeyh İzzettin İsmail'den askerleri için yiyecek ister. Şeyh İzzettin İsmail , onlara bir tencere pilav ile bir heybe arpa verir. Komutan , bunlarla kimleri doyuracaksın dediğinde Şeyh İzzettin İsmail , bunlar yetmezse yine getireceğim der. Fakat bir tencere pilav ve bir heybe arpa askerlere yeter de artar. Başka bir zamanda Orhan Gazi burada konaklar ve Şeyh İzzettin İsmail ile tanışmak ister , tanışırlar ve bu bölgeyi Şeyh İzzettin İsmail'e vakfeder ve bu Mahalleye Şeyhler ismi bu şekilde verilmiştir" şeklinde anlatmış ve Şeyhe İzzettin İsmail'in de Pir Hoca Ahmet Yesevi'nin Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu'ya gönderdiği Alperenlerden olduğunu da belirtmiştir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 100 adet büyükbaş hayvan ve 30 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca 4 adet de Tavuk Çiftliği bulunmaktadır.

Her yıl Ağustos Ayının ilk haftasında Şeyh İzzettin İsmail' i Anma ve Hacet Bayramı yapılmakta ve etkinlikte ziyaretçilere Pilav ve Çizleme Ekmeği verilmektedir.

Mahallemizin ilçemize uzaklığı 8 km olup seyahat süresi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

635 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör