Mahallelerimiz , Çayırbaşı


Sakarya ili Hendek ilçesi Çayırbaşı Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 500 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Nihat Topçu , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Ortaköy Mahallesinde ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları oranı % 70 ve Üniversite mezunları oranı ise % 20 dir. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 100 ton ile Fındık dır. Ayrıca Mahallemizde toplu Fındık Harman Yeri de bulunmaktadır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik ticari olarak değil kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 140 adet Büyükbaş Hayvan bulunmakta ve Süt ve Süt ürünleri ile Tavuk ve Yumurtacılık yine kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.

Mahalle Muhtarı Nihat Topçu , "Mahallemizde bulunan Şeyh Benli Türbesinde-Şeyh Benli , Horasan Eyaletinden Pir Hoca Ahmet Yesevi tarafından Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu'ya gönderilen Alperenlerdendir- Temmuz ayının 2. yada 3. haftasında Şeyh Benli Mevlüt ve Anma Etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere , Etli Pilav ve Ayran ikram edilir" şeklinde bilgileri de iletmiştir.


Ayrıca Mahallemizde bulunan , 400 - 450 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve 25 metre boyunda, 2 metre çapında ve 7 metre çevre genişliği ile ağaç kaplama alanının 2 bin 500 metre kare olduğu tespit edilen , Meşe Ağacı-Tusis Meşe- 1994 yılında Ulumeşe Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir.

Mahallemizin İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.


531 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör