Koyunculuk Babadan Oğula Geçecek Bir Meslek Olamaz mı?

En son güncellendiği tarih: 1 Ara 2020

Koyun Üretim Çiftliği Sahibi Oktay Kahya


Merada koyunları izlerken , "Orada bir köy var uzakta , o köy bizim köyümüzdür . Gitmesek de kalmasak da o köy bizim köyümüzdür" şarkısının dizelerinde betimlenen köylerde yaşamayı , yeşilliklerde koşmayı , kuzuların , köpeklerin , ineklerin ve doğanın içinde olmayı belki bir gün olabilir diye hayal ettiğimizi düşünüyordum .

Çadır önünde yemeklerini yaparken dinlediğim , bu işten başka hiç bir iş yapmayı bilmeyen , bu işi kendi ve ailesi için bir yaşam biçimi olarak seçen Oktay Kahya ile çocukluk hayalini gerçekleştirmek için onunla bir araya gelen Mücahit Meriç gibi insanların yazmaya çalıştıkları yaşam hikayelerini belleğimde kurmaya çalışıyordum.

Bunun yanında , her ikisinin de bir meslek olarak bu işi çocuklarının da yapmalarını istemeleri beni oldukça şaşırtmıştı. Çünkü görüştüğüm insanların bir çoğu genelde yaptıkları işi çocuklarının yapmalarını istemiyorlardı . Bu da bana yaklaşık 6 ay önce Hendek'te bir Tarım ve Hayvancılık Okulu kurulması yönündeki çabalarımızın ne kadar doğru ve yerinde olduğunu tekrar hatırlatmış oldu. Bu yazımı da bu duygu ve düşüncelerle yazılmış olarak sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Oktay Kahya Dedeleri Ordu ilinden gelip Sakarya ili Hendek İlçesi Şeyhler Mahallesine yerleşen Tarım ve Koyunculuk işleri ile uğraşan 3 çocuklu bir ailede 1983 yılında doğdu. Ortaokul tahsilinden sonra Dededen ve Babadan gelen Koyunculuk işine devam eden , evli ve 2 çocuk babası olan Oktay Kahya "Çocukluğumdan bu yana da hep bu işi yaptım , işimi çok seviyorum ve bu yüzden de başka hiç bir iş yapmak istemedim" sözleri ile de aslında bu işin kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu ifade etmekteydi.

Koyunculuk işi ile ilgili "Koyunculuk çok meteşakkatli bir iş , Koyunları sürekli gözlemeniz gerekiyor. Bağırsak hastalıkları gibi bir çok hastalıklar sonucu ani ölümler olabiliyor. Bu sebeple aşılarını yaptırtmak ve sürekli takip etmek gerekmektedir" gibi bilgiler veren Oktay Kahya "Koyunculuk işinden bir gelir elde edebilmek için en az 100 koyun , geçinebilmek için ise en az 200-300 koyun bakmak gerekir , buda 2.000-3.000 dönüm gibi çok geniş meraların olmasını gerektiriyor. Ayrıca bu iş en az 2 kişi ile birlikte yapılmalıdır " şeklinde de açıklamalarda bulundu.


Meraların Koyunculukta ki önemine de değinen Oktay Kahya sözlerine "Koyunculuk meralarda yapılan bir iştir. Koyun gezmeyi seven bir hayvandır. Kar kapatmadığı sürece hayvanlar merada otlayabilir. Bunun yanında ahırlarda da yem takviyeleri yapılmalıdır. Damızlık Koyun 8 yaşına kadar yaşıyor ve Kasım ayı sonundan Şubat ayına kadar olmak üzere 2 yılda 3 doğum yapabiliyor. Ayrıca bir yılda 2 doğum için Fleşing denilen özel bir yemleme de yapılmaktadır. Kuzular ise 110-120 gün içerisinde kesime gidiyor. Bu sebeple bir veteriner ile anlaşıp düzenli bir hizmet almak gereklidir" şeklinde de devam etti.

Oktay Kahya " Koyunculuk için bir devlet politikası olması gerekiyor. Yem fiyatları düşmeli yada tatmin edici bir teşvik verilmelidir. Devlet teşviki Koyun başına yıllık 30 TL dir. Damızlık Birliğine 5 TL kesiliyor , kalan net para 25 TL dir. Koyunlar günde 1-1,5 kg Kesif Yem ilave olarak da Kaba Yem yerler . Bir koyunun ayda bir çuval yem yediği 50 kg yemin fiyatı ise 120 TL dir. Bu sebeple doğru dürüst bir gelir elde edemiyoruz. Çiftçi Bağkur borcumuz var ödeyemiyoruz. Bundan dolayı da devlet teşvik vermeli bizleri desteklemelidir. Ayrıca Damızlık Birliğinin bizlere Koyunların ıslah edilmesi gibi bir çalışması yada herhangi başka bir desteği de olmuyor. Bu sebeple her şey ile kendi başımıza mücadele ediyoruz , ayakta kalmaya , yaşamaya ve bu işi yapmaya devam ediyoruz" şeklinde ki sözleri ile de Koyunculuk işinin maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu belirtmektedir.

Çocuklarının da ileride bu işi yapmalarını çok istediğini belirten Oktay Kahya " Yeterli destek verilirse , Koyunculuk hem bir ailenin geçimini hem de iyi bir gelir elde etmesini de sağlayan bir iştir " şeklinde de bu konuda ki düşüncelerini ifade etmiştir.

"Çocukluğumdan bu yana hayvanlar içerisinde büyüdüm. İş hayatında çalışırken sürekli olarak emekli olduktan sonra hayvancılık yapmak , doğa ile iç içe olmak gibi düşüncelerim ve hayallerim vardı. Bu sebeple Oktay Kahya'nın tavsiyesi ile bende bu işe girdim . Birlikte çalışırken her gün yeni bir şeyler öğreniyorum ve bundan dolayı da çok mutluyum" şeklinde ki duygularını dile getiren Mücahit Meriç , 1964 yılında Hendek'te doğdu.


Makine Teknikeri olan Evli ve 2 çocuk sahibi Mücahit Meriç sözlerine "Maliyetler yüksek olduğu için yağmurlu havalarda bile Koyunları meralara çıkarmak zorunda kalıyoruz" olarak devam ettikten sonra " 4 yıl önce emekli olduğumda 51.000 TL emekli ikramiyesi aldım. Bu işte ise bunu 1 yılda kazanabiliyorsunuz. Bu sebeple çocuklarımın da bu işi yapmalarını bende çok istiyorum ve eğitimlerini tamamladıktan sonra bu işi yapmalarını onlara önereceğim" diyerek oda bu konuda ki duygu ve düşüncelerini bu şekilde ifade etmiştir.1,556 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör