İlçemizin Cesur , Güçlü ve Başarılı Kadınları

En son güncellendiği tarih: Mar 19


Milliyetçi Hareket Partisi Hendek Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm


Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve aynı zamanda Dünya Kadın Hakları günü olarak da kutlanan 5 Aralık 1934 gününe ithafen , İlçemizdeki Seçilmiş Kadınlarımızı halkımızın gündemine sunabilmek amacıyla İlçemizin Seçilmiş Tek Kadın Belediye Meclis Üyesi olarak Milliyetçi Hareket partisi Hendek Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm ile ilgili bir yazı yazarak günün anlam ve önemini bu şekilde daha güzel belirtebileceğimi düşündüm.

Bu düşüncelerle yaptığım görüşme neticesinde edindiğim izlenimlerimi ise ; "Değerlerine ve maneviyatına sıkıca sarılmış bir misyonu , eğitime ve çağdaşlaşmaya önem veren bir duruşa sahip vizyonuyla birlikte kadınlar üzerinde bir etki yaratabilecek Liderlik özellikleri olan , bilgili , donanımlı bir sosyal ilişkiler ve iletişim becerisine sahip , Cesur , Güçlü ve Başarılı Bir Kadın imajı olarak , Türkçeyi çok güzel ve akıcı bir şekilde kullanarak yaptığı sakin ve güven verici konuşmalarında kendini belirgin bir şekilde gösteriyordu.

Ayrıca Joseph Conrad 'ın"Kadın olmak çok zor bir iştir çünkü erkeklerle uğraşmak zorundadırlar" sözünde belirtildiği üzere tüm zorlukların ve önyargıların , olumlu düşünceleri ve kendini iyi bir şekilde yetiştirmiş olmasından dolayı üstesinden de gelebilmeyi bilmiştir" şeklinde yazarak belirtmek istedim. İlçe siyasetinde kadınlar ile ilgili bir fark yaratacak ve İlçemiz kadınlarına bir örnek model olabilecek özellikleri dolayısıyla İlçemizdeki Tek Kadın Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm ile ilgili yazımı da bu düşüncelerle görüşlerinize sunuyorum.

Babası Kaymakamlıkta çalışan 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1980 yılında Hendek'te doğdu. Lise mezunu , evli ve 3 çocuk annesi olan Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm , "Gençlik yıllarımdan bu yana Ülkü Ocaklarına karşı büyük bir ilgi duyuyordum. Fakat kadın olmamızdan dolayı gitmeye cesaret edemiyordum. Evlendikten sonra eşimin de Hendek Ülkü Ocağı Başkanlığı yapması ve bu konuda desteklemesi üzerine Hendek Ülkü Ocağına üye oldum ve derslerine katılmaya başlayarak en büyük hayallerimden birisini gerçekleştirdim ve bundan dolayı da büyük bir mutluluk duydum" şeklinde siyasete olan ilgisinin bu şekilde başladığını ve daha sonra da Milliyetçi Hareket Partisine üye olarak siyasete girdiğini ifade etmiş oldu.

2010 - 2014 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Hendek Kadın Kolları Başkanlığı ve aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi Hendek İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm " Kadınlar siyasete girmekten çekiniyorlar , korkuyorlar , bu konuda erkeklerin iyi eğitilmesi ve daha bilinçli olması gerekmektedir"şeklinde kadınların siyasette yer almalarının önünde ki zorlukları bu şekilde açıklamaya çalışıyordu.

Kadın Kolları Başkanlığı yaparken mahalle temsilcileri ile birlikte mahalle ziyaretleri , hasta ziyaretleri ile vefat edenlerin cenazeleri ve okumalarına katıldıklarını , parti binasında yada yerinde ziyaretlerde kadınların dertlerini dinlediklerini ve bir çözüm bulabilmek için çalıştıklarını anlatan Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm "Kadınlar ile görüşürken sadece kendiniz konuşarak onlara bir şeyleri empoze etmek yada fikirlerinizi kabul ettirmek gibi baskıcı bir tutum yerine , karşılıklı bir diyalog şeklinde ve onlara da söz hakkı vererek ve onları dinleyerek güzel bir şekilde düşüncelerinizi sabırla ve sakin bir üslüpla anlatmanız gerekiyor. Bu şekilde onların güvenlerini de kazanmış oluyorsunuz" şeklindeki sözleri ile de nasıl iyi bir teşkilatçı olunabilineceği bilgilerini de vermiş oluyordu.

Tarihsel bir olgu olarak da kadınların siyasete girmelerinin çok kolay olmadığı belirten Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm "Aslında kadınlarımız siyasete girmek istiyorlar ancak çekiniyorlar . Bu sebeple en başta ailelerinin , eşlerinin ve erkek siyasetçilerin bu konuda en başta biz kadınlara saygı duyması , desteklemesi ve cesaretlendirmesi gerekiyor. Ancak erkek egemen bir toplum yapımızdan dolayı bunu onlara kabullendirmek biz kadınlar için çok zor olabiliyor. Eşim beni desteklemeseydi ben bu gün bu görevlerde olamazdım " şeklinde de siyasette kadınların yeteri kadar temsil edilemeyişi ile ilgili görüşlerini de bu şekilde belirtmiş oluyordu.

Hendek Belediye Meclisinde tek Kadın Üye olarak bulunmasından dolayı üzgün olduğunu belirten Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm " Benim tek başıma olmam benim için çok zor oluyor. Daha çok kadın meclis üyeleri olsa birlikte bir dayanışma içerisinde bir çok şeyleri birlikte başarabilirdik. Ancak sorumluluğumun farkındayım ve mecliste kadınları çok iyi bir şekilde temsil ederek , benden sonra gelebilecek kadınların yolunun daha kolay olmasını sağlamak için daha bir azimle ve gayretle çalışmaktayım. İleri ki yıllarda benim bu çabalarım hem kadınlar hem de karar verici konumda ki erkekler için belirleyici bir etken olabilir" şeklinde de tek başına olmasının zorlukları ile ilgili bilgiler vererek duygu ve düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiş oluyordu.

Belediyede Kadınlar ile İlgili Bir Birim kurularak kadın kadına daha rahat bir görüşme imkanı olabileceği ve sorunların daha kolay çözülebileceğini ifade eden Nigar Görüm sözlerine " Belediye içerisinde kadınlar geldiklerinde dertlerini rahat bir şeklide ifade edemiyor , çekiniyorlar. Ama kadınlar ile ilgili ve kadınların çalıştığı bir birim kurulabilirse , kadınlarımız sıkılmadan , çekinmeden bütün sorunlarını anlatabilir ve bu şekilde daha güzel ve yapıcı bir iletişim de sağlanmış olabilir" olarak devam etti.

Mahallelerimizde Okuma Yazma Bilmeyen Kadınlar için bir çalışma yapılması konusunda planlarımız vardı. Ancak Pandemi dolayısıyla bunu hayata geçiremedik. Bunun yanında kadınlarımız için el işi ve el emeklerini içeren ürünleri satabilecekleri bir Kadınlar Pazarı kurulması gibi düşüncelerimiz de vardı . Belediye önündeki yürüyüş yolunda geçen yıl buna benzer bir uygulama yapabildik. Ancak yine Pandemi dolayısıyla bu yıl bunu da gerçekleştiremedik. Ayrıca Kadınların İstihdamına yönelik Beliş 'te kurslar düzenlenmekte , ancak istihdam edilebilme yönünde yeterince başarı sağlayabildiğimizi ise söyleyemem şeklinde açıklamalarda bulunan Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm " Kadınların istihdamı önemli bir konu. Bir kadın olarak bunu en iyi ben anlayabiliyorum. Buna ilişkin olarak , yeni işyerleri yapılması ve kadınlarımıza ücretsiz yada düşük bedellerle kiralanması gibi konularda elimden geldiğince gayret göstereceğim , belediye meclis toplantılarında sürekli gündeme getirip görüşülmesini sağlayacağım" şeklinde de kadınlar için bir şeyler yapabileceğini de bu şekilde ifade etmiş oldu.

Gençlere tavsiyelerini ise "Eğitimlerini mutlaka tamamlamak , kitaplar okuyarak özellikle sosyal ilişkiler ve iletişim alanında kendilerini geliştirmek , insanları ve ülkesini çok sevmek onlara bir katkı sağlayabilmek için hedefler koymak ve onlara ulaşabilmek için dürüstçe çok çalışmak" şeklinde açıkladıktan sonra sözlerine" Siyasete ilgi duyuyorlar ise siyasi partilerin gençlik kollarından olmak üzere siyasete başlamaları ve parti disiplini içerisinde ve örnek bir model olabilecek şekilde çalışmaları gerekir" olarak devam ederek duygu ve düşüncelerini de bu şekilde iletmiş oldu.

2,431 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör