Hollanda Ziraatte Nasıl Dünya 2.cisi Oldu?

Ankara Zirai Donatım Bölge Müdürlüğü Eski Müşaviri ve Müdürü Ahmet Aytemiz


Ziraat yani Tarım genel olarak , insanların kullanımı için toprak üzerinde yapılan çalışmalar ile gerekli ve yararlı bitkileri yetiştirerek , toprağı işlemeyi, ekinlerin ekilip hasat edilmesini içeren bir süreci kapsamaktadır.Tahıl , buğday ve arpanın insanlar tarafından 10.000 yıl önce ilk yetiştirilen ürünler olduğu tahmin edilmekte olup günümüzde ise Tarımın çağdaş yapılabilmesi için Ziraat Mühendisliği, Teknoloji, Biyoloji ve Gen Teknolojisi gibi temel bilimlere dayalı olması gerekmektedir.

Bu alanda dünyanın en başarılı ülkelerinden Hollanda , Tarım ihracatında ABD’den sonra dünyada ikinci sırada olup Tarım Arazileri ise toprakları büyük oranda denizden kurtarılmış ve çok az güneş gören ve 1 milyon hektar ile Türkiye’nin yüzde 4’ü kadar olan Konya büyüklüğünde bir ülkedir. Bu kadar küçük bir araziden 2016’da 85 milyar Euro tarımsal ihracat yapılmıştır.

Yaptığı ihracatlar içerisinde , bahçe/sera bitkileri olarak sebzeler, süs bitkileri, lale gibi süs bitkisi yumruları, fidanlar ön sıralarda yer alırken , Et, süt ve süt ürünleri, yumurta, vs. ikinci sırada yer almaktadır. Bunun yanında diğer ihraç ürünleri olarak da , tabii tahıllar, un, unlu mamuller, işlenmiş gıdalar da önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca makine ve ekipmanlar ile teknoloji transferi de ihraç edilmektedir.

Hollanda Ziraat alanında ki büyük başarılarını , Üniversiteler , Araştırma Enstitüleri , KOBİ’ler , Ziraat Odaları , Tarım Müdürlükleri ve Üretici birliklerinin birlikte çalışarak ve ayrıca devletin de girişimleri ve yatırımları kolaylaştırması ve kontrolü sağlamada yardımcı olması sonucunda sağlamıştır.

Tarım eğitiminde yaşam bilimlerinin yanında Moleküler Biyoloji , Biyoteknoloji ve Nanoteknoloji gibi konular ağırlık kazanmış ve bunun sonucunda da tarlaları nadasa bırakmak yerine akılcı uygulamalar ile topraklar bir taraftan ıslah edilirken verimlilik de sürekli arttırılmıştır. Bunun yanında tohum üreticileri bir araya gelerek KeyGene isimli bir moleküler ıslah laboratuarı kurmuşlardır. Bu şekilde de dünya piyasalarında da sürekli olarak rekabet de edebilmektedirler.

Seralarda ise , Sodyum buharlı SON-T lambaların 24 saat kullanılabilmesi için gerekli elektrik seralardaki doğal gazla çalışan jeneratörden elde edilmekte ve bu işlemden açığa çıkan ısı seraların ısıtılmasında , CO2-karbondioksit- de sera içerisine basılarak gübrelemesi yapılmaktadır.Bu şekilde de bitkilerin daha fazla fotosentez yapması sağlanmış olmakta ve bitki kökleri de Kaya yünü içerisindeki sıvı gübreyle beslenerek üretim sürekli arttırılmaktadır.

Toplanan ürünlerin ezilmeden taşınması ve yıkanması için de sıralar arasındaki su kanalcıkları kullanılarak verimli bir üretim de yapılmaktadır.


1,265 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör