Hayal Edilebilen Şehirler Aslında Birer Hayal Mi dir ?

En son güncellendiği tarih: Mar 19


"İnsanlar neyi hayal ediyorlar ise o şekilde yaşarlarmış , Allah da insanlara yapamayacağı hiç bir şeyinde hayalini bile vermezmiş" Hayal kurmak bir vizyon sahibi olmak değil midir? "Hayalleri olanlar , şehrini , ülkesini ve hatta belki de dünyayı bile değiştirebilirmiş" sözünün bir karşılığı olarak kendini , Prof.Dr.Uğur Şahin ve eşi Prof.Dr.Özlem Türedi Şahin'in Covit 19 Aşısını bulmaları ile Elon Musk'ın Uzay Araçlarını Yere Dikey İnebilecek şekilde geliştirebilmesi çalışmalarında en güncel bir şekilde gösteriyor olabilir mi? Bu duygu düşüncelerimle birlikte Hayal Edilebilen Şehirler ile ilgili bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Şehirlerin , modern ve çağdaş yapıları , sanatsal faaliyetleri , müzeleri , yerel kültürleri ile bezenmiş yemek ve kültür festivalleri , sportif faaliyetleri içinde barındıran tesisleri , araştırma ve geliştirme ile üretim yapan sanayi ve ticaret tesisleri , kongre ve spor turizmini barındıran otelleri , restauran ve kafeleri , tarım ve hayvancılık tesisleri ile bilim ve teknoloji , sanat ve kültür ile sporu içeren eğitim kurumları , yayla ve kayak tesisleri , doğa sporları ve doğa gezileri turizmi ile birlikte sağlık kurumlarıyla donanmış ve uyum içerisinde olan bir yapıda olabilmeleri ise belki de bu şekilde mi hayal edilebilir ?

Şehirlerin giriş ve çıkışlarında kurulan kapılar , taklar ile dairesel yapıdaki şehir meydanları şehirlerin kalbini , kimliğini gösterir.

Şehir içinde ara aktarma istasyonları ile büyük araçların girişi ve çıkışı önlenebilir.

Küçük ölçekli İş yerleri , nakliye kooperatifleri ile Hal Binası ve Pazar yerlerinin şehir dışında kurulabilmesi ile de şehirlerin araç trafiği de büyük ölçüde rahatlayabilir ve insanların yürüyebileceği sağlıklı birer şehirler de belki de bu şekilde mi oluşturulabilir?

Ara caddelerde trafik ışıkları yerine dönerli kavşakların bulunduğu ve araç yükünün azaldığı bir şehirde yayalar için ayrılmış olan yürüyüş yolları ve bisiklet yolları ile de insanların yürümeleri için bir imkan yaratılabilir.

Ayrıca yürüyüş yollarının çevresinde dükkanlar, restoranlar , kafeler , okullar ve sağlık kuruluşları için toplu taşıma araçları duraklarının bulunması ile de insanlar istedikleri yerlere kendilerini güven içinde hissedebileceği bir şekilde gidebilme imkanlarına kavuşmaları da bu şekilde mi sağlanabilir?

Yerel dükkanlar ve restoranlar olarak eski binaların restore edilmesi , bulunduğu caddelerin araç trafiğine kapatılarak Şehrin tarihi dokusunun korunduğu ve Bilim ve Teknoloji , Güzel sanatlar , Edebiyat ve Tarih ve Spor müzelerinin olduğu ve içinde küçük tramvaylar yada elektrikli trenlerin olduğu bir nostaljik şehir de yaratılmış olabilir.

Bunun yanında rengarenk modern binalar ile şehir içerisinde bulunan ormanlık alanlarda ki park ve mesire alanları , bir suni göl ve halk plajı ile de yaşanabilir şehirler de yine belki de bu şekilde mi olabilir ?

Şehir dışında kurulacak bir alanda , Bilim ve Teknoloji , Matematik , Kimya , Biyoloji , Fen Liseleri , Sosyal Bilimler Liseleri , Tarım ve Hayvancılık Liseleri ile Araştırma Geliştirme Labaratuvarlarının olduğu bir kampüs ile birlikte Eğitim ile alakalı bir kongre turizmi yapılabilmesi ile de ilçe ekonomisinde bir katma değer artışı da bu şekilde mi yaratılabilir?

Spor alanlarının şehir dışında bir kampüs şeklinde olabilmesi ve yaylalarda spor kamplarına uygun tesisler kurulabilmesi gibi spor turizmine yönelik çalışmalar ile de yine ilçe ekonomisine ve istihdamına bir katkı da bu şekilde mi sağlanabilir?

Yayla Turizmi , Teleferik , Kayak , Çim Kayağı ve Suni Çim Kayağı , Zipline ,Tel Üzerinde Kayak , Yamaç paraşütü , Golf , Treking -doğa yürüyüşü- gibi doğa sporları ile Tenis Kortu , Futbol Sahası , Yüzme Havuzu olan çok kapsamlı Oteller gibi tesislerin kurulabilmesi ile birlikte yılın her mevsiminde yapılabilecek Spor , Gezi , Festivaller ve Kongre aktiviteleri gibi çalışmalar ile birlikte ilçe turizmi bu şekilde mi geliştirilebilir?

ve yine ilçe ekonomisine ve istihdamına da önemli olabilecek faydalar da bu şekilde mi sağlanabilir?

Küçük ölçekli sanayi tesisleri ve araştırma geliştirme yapan işyerleri ile Tarım ve Hayvancılık tesisleri ile birlikte burası bir çekim merkezine dönüşerek yine ilçe ekonomisine ve istihdamına önemli sayılabilecek katkıları da yine bu şekilde mi sunabilir?

İlçemiz , çevresinden geçen uluslararası iki yolu ve yine uluslararası Akova ve Balıklı gibi önemli ovaları ile birlikte , doğası , tarımı , sanayisi , ticareti , kültürü ve insanlarıyla çok zengin kaynaklara sahip , ülkemizin belki de dünyanın sayılı şehirlerinden biri değil midir ? Yine ilçemiz , kurulabilecek hayaller yada vizyonlar ile birlikte değil Sakarya'nın , ülkemizin belki de dünyanın bir çekim merkezi de belki de bu şekilde mi olabilecektir?

"Her şey birer hayaller kurmakla başlarmış. Zamanla bu hayaller sahip olunan misyon ve değerlere uygun birer vizyonlara dönüşürmüş. Şehri ve milleti için hayalleri ve vizyonları olanların da Allah daima yar ve yardımcısı olurmuş"

Bizler , Hayal kurmaya , inanmaya devam mı etmeliyiz? yada Hayal edilebilen Şehirler bir Hayal Olarak Kalmaya Devam Mı Etmeli? bu gibi soruların cevapları ise sizlerin takdirlerinizdedir.


1,612 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör