Muhtarlarımız , Çiftlik Mahallesi Muhtarı Serkan Akdeniz

En son güncellendiği tarih: 25 Eki 2020

Çiftlik Mahallesinin adı ve kuruluşu ile ilgili Mahalle Muhtarı Serkan Akdeniz " Mahallemizin kurulmasına vesile olan Hasan Ağa , 1950 yılında Ordu ilinden önce Düzce ili Muap Dede Köyüne ve oradan da Hendek ilçesine gelerek şu andaki Çiftlik Mahallesinin olduğu yere yerleşiyor ve burası zamanla Hasan Ağa'nın Çiftliği olarak anılmaya başlanıyor. Başpınar Mahallesine bağlı olan bu yer de Büyükbaş Hayvancılık ve Koyunculuk işleri ile meşgül olan ve çok genç bir yaşta -42 yaşında- vefat eden Hasan Ağa Sakarya İline yerleşmek isteyen akrabalarını ve köylülerini buraya yerleşmeleri için teşvik etmiş ve daha sonra da nüfüs artışına bağlı olarak Çiftlik Mahallesi olarak kurulmasına da vesile olmuştur. " şeklinde bilgiler vermiştir.

İyiliğin , hayırseverliğin , yardımlaşmanın ve geleneklere bağlılığın güzel bir şekilde yaşandığı ve yaşatıldığı bir mahalle olan Çiftlik Mahallesinde ,

-Muharrem ayının ilk cumasında Aşure Dağıtımı ,

-Hamsi festivali,

-Ramazan ayının 2.haftasının sonunda mahalle halkı ile Hendek halkından -geçen yıl 1300 kişinin katıldığı- tüm ölmüşlerin ruhuna Kur'an Okutulduğu ve Duaların Edildiği İftar Yemeği verilmesi gibi faaliyetler de yapılmaktadır. Ancak bu yıl Pandemi sebebiyle bu faaliyetler yapılamamıştır.

Çiftlik Mahallesinin ilk Muhtarı olan ve aynı zamanda da Muhtar Serkan Akdeniz'in de babası olan Temel Akdeniz de , babasının ruhu için mahalleye yeni bir mezarlık yeri bağışlamış ve kendi imkanları ile de küçük bir caminin de yapımına da devam etmektedir.

Örf , Adet ve Geleneklerine de bağlı olan mahallemizde Delikanlılık Geleneği de güzel bir şekilde nesiller boyunca yaşatılmaktadır. Delikanlı Başı liderliğinde mahallenin Delikanlıları , Mevlütler , Festivaller ve Şenlikler ile Düğünlerde , Tören Alanının düzenlenmesi , masa ve sandalyelerin taşınması , kurulması , misafirlerin ağırlanması ve uğurlanması ile ikramların yapılması gibi faaliyetler ile tören bittikten sonra da , masa ve sandalyeler ile diğer eşyaların taşınması ve alanın temizlenmesi gibi faaliyetleri ev sahibine bırakmadan yapmaktadırlar.

Bunun yanında Düğün sonunda Mahallenin Gelin Kızlarının mahalleden uğurlanması için , Delikanlı Başı önderliğindeki mahallenin bütün Delikanlıları , Mahallenin Gelin Kızlarının içinde olduğu düğün arabasının önünde mahallenin çıkışına kadar yürümekte , mahallenin sonuna gelindikten sonra da , Mahallenin Gelin Kızlarına düğün takılarını takıp onları uğurlamaktadırlar.

Delikanlı Başı Geleneği ise , Delikanlı Başı tarafından alttan gelen gence bu şanlı ve onurlu görev devredilmek sureti ile bu gelenek de asırlardır ve nesillerdir de sürüp gelmektedir.

" Yaşlıların nefesi , gençlerin sesi ve çocukların neşesi olmak" gibi bir yaşam felsefesine sahip olan Çiftlik Mahallesi Muhtarı Serkan Akdeniz , aslen Trabzon İli Sürmene ilçesinden gelme bir ailede 1982 yılında Hendek'te doğdu. İlkokul ve Ortaokulu bitirdikten sonra , Hayvancılık ve Tavukçuluk olarak kendi işlerinde çalıştı. Daha sonra Servis ve Dolmuş işlerine girdi. Halende Çiftlik Hendek hattında ki Dolmuş işleri ile birlikte İlk girdiği Muhtarlık seçimlerinden başarıyla çıktığı 900 nüfuslu Çiftlik Mahallesinin de 1 dönemdir de muhtarlığını yapmaktadır.

Muhtar Serkan Akdeniz , muhtar seçildikten sonra , mahalledeki vatandaşları ile birlikte , mevcut muhtarlık binası alanı içerisindeki Çocuk Parkında düzenlemeler ve aynı alan içerisine de yağışlı havalarda cenaze namazları kılınırken vatandaşların ıslanmamaları için Çelik Konstrüksiyondan Sundurma ile okul binası içerisindeki bir bölümde de çocuklar için Kitap Okuma ve İnternet imkanları yaratacak şekilde düzenlemeler yapmıştır. Bu konu ile ilgili olarak Muhtar Serkan Akdeniz ,özellikle Pandemi döneminde imkanı olmayan çocuklar için böyle bir imkan yaratmaktan dolayı hayırlı bir iş yaptığını ve bundan dolayı da çok mutlu olduğu şeklinde ki duygu ve düşüncelerini "Çocuklar burada birlikte okuyorlar , öğreniyorlar ve internete girip oyunlar oynuyorlar." olarak açıklamıştır.

Bunun yanında Yolların Asfaltlanması , asfalt olmayan yolların Kırık Asfalt ile Kaplanması ve 1,5 km Yeni Yolların Açılması ile Ormanlık Alanının temizliği , moloz yığınlarının olduğu alanın temizlenerek , bir Oyun Parkı , Mini Futbol Sahası ve Açık Hava Düğün Yeri gibi düzenlemeler yaptığını iletmiştir. Ayrıca mahalle içinde Oturulmayan Meskun Binaların Kaymakamlık ile sahiplerinin iznini aldıktan sonra belediye ekipleri tarafından yıktırılması sebebi ile madde bağımlısı gibi kişilerin de konaklamalarını önleyerek mahallenin daha güvenli olmasını da sağladığını belirtmiştir. İlave olarak da 3 yıldır mahalledeki insanlara nefes bile aldırmayan Kötü Kokular Yayan geri dönüşüm fabrikasının da yoğun mücadeleler vererek kapanmasını ve mahallenin daha temiz bir havaya sahip olmasını da sağladığını iletmiştir.

Çalışkan bir yapıya sahip olan Muhtar Serkan Akdeniz , sürekli olarak mahallesindeki esnafları ve mahalledeki vatandaşları ziyaret ederek sorunlarını dinleyip çözüm bulabilmek için gece gündüz çalışmaktadır. Özellikle Pandemi döneminde abisi Çiftlik Kooperatif Başkanı Murat Akdeniz ile koordineli bir şekilde , Dolmuşların Dezenfekte Edilmesi ile mahalle esnaflarından Ayder Temizlik Firması sahibi Samet Üner ile birlikte de Caminin ve Çocuk Oyun Parklarındaki Aletlerin sürekli dezenfekte edilmesi gibi faaliyetleri titizlikle ve periyodik bir şekilde de yaptırdığını belirtmiştir.

Yardımsever bir kişiliğe de sahip olan Muhtar Serkan Akdeniz mahalledeki vatandaşları ile birlikte , Bayramlarda Yoksul insanlara , Koliler İçerisinde Yiyecek ve Kahvaltılık Gıda Yardımları ile Yetim Çocuklara da Bayram Harçlıkları verilmesi gibi ulvi vazifeleri de severek ve gönülden yapmaktadır.

Çiftlik Mahallesinin sorunlarını gidermek ve yaşanabilir çağdaş bir mahalle olma yolunda da geleceğe yönelik olarak mahalledeki vatandaşları ile birlikte ;

- 100 dönümlük Ormanlık Alanın , içinin temizlenerek , içinde bir Kafeteryanın , Yürüyüş Yolları ve Dinlenme Alanlarının, Çocuk Oyun Parkları ile Spor Aletlerinin olduğu , bir Piknik , Mesire , Spor ve Dinlenme Alanı olarak düzenlenmesi ,

- Yeni cami inşaatının tamamlanması ile Yeni Mezarlık Cenaze Alanının Sundurmasının yapılması gibi faaliyetler ile ilgili olarak gerekli çalışmaları ve planları hazırlayıp ilgili yerlere iletilmesini sağlayan Muhtar Serkan Akdeniz" Çiftlik Mahallesi , Müteahhitlerin gözdesi olan bir yer olup , Hendek İlçe merkezine en yakın ve düz bir yer olması ile birlikte bir Ormanlık Alana da sahip olmasından dolayı yapılacak düzenlemeler ile de ileri ki yıllarda da Hendek Halkının yeni bir gözdesi olacak bir mahalle olma özelliğini de taşımaktadır." şeklinde de geleceğe yönelik vizyonunu da belirtmektedir.

Yoğun iş temposuna rağmen iyi bir aile babası da olan Serkan Akdeniz Eşi ve 2 Çocuğuna da gerekli zamanları ayırmakta ve boş zamanlarını onlarla birlikte geçirmeye de yeterince özen göstermekte olup , Çocuklara ve Gençlere de "Hayatta başınıza ne gelirse gelsin , ne olursa olsun hiç bir zaman geri çekilmeyin daima ileri gidin ve başaracağız yapacağız diye sürekli özgüveninizi yüksek tutun" şeklinde tavsiyelerde de bulunmaktadır.

1,958 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör