Gül Koop Kapanıyor mu?

İlçemizdeki Kooperatifleri tanıtma yazılarımdan ikincisini , çocukluğumuzda , gençliğimizde bizleri Adapazarı'na götüren yaşlandığımızda da araç kullanamayacak durumda olduğumuzda da götürecek olan S.S. Hendek Gül Kooperatifini yazmayı planlamıştım. Kooperatif 2. Başkanı Sami Sunman ile görüşürken , bir anda "Bir söyle bin ah işit" sözünün gerçekliği içinde kendimi buldum. Sami Sunman ve üyelerinin anlattıkları , ömrünü bu işe vermiş insanların sanki umutsuzca bir haykırışı ve bir yardım çığlığı gibiydi.

1970 yılında kurulan köklü bir kooperatif olan Hendek Gül Kooperatifi , Hendek Adapazarı arasında yolcu taşımacılığı yapan 24 araç ve 48 üyesi olan bir kooperatif dir. Haftanın 7 günü , Hendek'ten Adapazarı'na 06.10- 23.00 saatleri, Adapazarı'ndan Hendek'e ise 07.00-24.15 saatleri arasında kesintisiz olarak 30 yıl hizmet vermektedir. Gül Kooperatifi 2. Başkanı Sami Sunman 1971 yılında Almanya'ya çalışmak için gitti. 1995 yılında emekli olduktan sonra memleketine dönerek baba mesleği olan bu iş te 1 yıl şoför olarak çalıştıktan sonra yönetim kuruluna girdi ve 24 yıldır da 2. başkan olarak bu görevini yürütmektedir. Sağlık problemleri - açık kalp ameliyatı oldu ve guatr hastası- olmasına rağmen de ekonomik sebeplerden dolayı halen de bu mesleğini sürdürmektedir.

Başkan Sami Sunman , Pandemi döneminde çok büyük sıkıntılar içinde olduklarını ve böyle giderse çeyrek asırdan fazla-30 yıl- hizmet veren Gül Kooperatifini kapatabileceklerini iletti. Aracın kaskosu , Lastik gideri , Şoför maaşı ve sigorta , Otogar kira gideri , umumi tuvalet su gideri , elektrik gideri ve personel gideri ile birlikte Kamu personeli olarak Polis , Jandarma , Posta memuru ,Özel Güvenlik görevlisi , Orman işletme çalışanları ve aileleri , Kore ve Kıbrıs gazilerinden yolcu ücreti almadıklarını , 65 yaş üstünden de yolcu ücreti almadıklarını ancak bunun karşılığı olarak Devletin aylık 1.000 tl yardım yaptığını belirtmişlerdir.

Aracın yıllık vergisinin 4.000 tl , Otogar kirası 22.000 tl- Pandemi döneminde kira alınmıyor-, umumi tuvalet su gideri 5.000 tl , Şöfor maaş ve sigorta 4.000 tl , aylık ortalama 5.500 tl mazot giderleri olduklarını , gelir olarak da günlük 1 gidiş ve 1 dönüş olarak çalıştıklarını belirterek , aracın fabrika çıkışı yolcu kapasitesi , oturarak 30 kişi , ayakta 31 kişi toplamda 61 kişi olduğunu , pandemi döneminde ise % 50 yolcu kapasitesi ile çalıştıklarını , sonucunda 6,75 tl den 30 yolcu 202,5 ve dönüş olarak da 202,5 toplamda günlük 405 tl gibi bir gelir görülüyor olmasına rağmen -sabah saatleri 3-4 yolcu ile gidiliyor- daha az kazandıklarını , mazot giderinin günlük 180 tl olduğunu ve kendilerine günlük 150-200 tl gibi bir kazanç kaldığını , ayrıca 2 kişiye bir araç düştüğünden aylık ortalama 2.000-3.000 tl gibi bir gelir kazandıklarını , kendisi gibi araç kullanamayan ve şoför çalıştıranlara ise doğru dürüst hiç bir gelir de kalmadığını iletmişlerdir.

Araç bakım , lastik yada çıkabilecek arızalar da düşünüldüğünde - bir arkadaşın aracının beyni yanmış 10.000 tl gideri olmuş- artık bu işin dayanılamayacak boyutlarda olduğunu belirtmişlerdir. Başkan Sami Sunman, Gül Kooperatifinin ayakta durabilmesi için çözüm önerileri olarak , mazot desteği , ile 65 yaş için aylık 20 seyahat gibi bir limit getirilmesi - 65 yaş için ücretsiz olmasından ziyade , ücretli yolcunun koltuğunu doldurması sebebiyle kazançları eksilmekte- ile otururken 1 m mesafesi zaten olmuyor , bu ayakta ise daha kolay olabilir diyerek personeli ile birlikte oturarak yolcu örneğini bizzat göstererek , ayakta yolcu için orta kısıma 2 arka kısıma da 3 olmak üzere toplamda ayakta 5 yolcu için izin verilmesi gibi talepleri olduğunu ve bunları ilgili yerlere de ilettiklerini belirtmişlerdir.

Başkan Sami Sunman , bu talepleri dikkate alınmazsa daha fazla dayanamayacaklarını ve üzülerek de olsa Gül Kooperatifini kapatacaklarını ve bu sebeple hem kendilerinin hem de vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli adımların atılması yönünde ilgililerden yardım beklediklerini iletmişlerdir.


919 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör