Felsefe , Descartes

Modern felsefenin , modern Rasyonalizm’in öncüsü ve Analitik Geometrinin kurucusudur. Descartes’a göre üç türlü bilgi vardır , bunlar ; Doğuştan gelen ile Yapma ve Geçici bilgiler dir.

Doğuştan gelen düşünceler doğduğumuzda hazır olarak bulunmazlar. Bizde hazır olan bu düşünceleri doğuran yetenektir. Aklın doğrudan kavramasıdır. Bu yetenek Allah tarafından eşit olarak dağıtılmıştır. Aklın kavradığı doğuştan olan bu bilgilerin dışındaki bütün bilgilerimiz duyularla kavranmış niteliktedir, geçici bilgilerdir.

Descartes, duyulara güvenmediği için, duyularla elde edilen bilgilerin şüpheli olduğunu düşünür. Matematiği ve Fiziği apaçık ve kesin bilginin modeli olarak alır. Onun dışındaki her şeyden bir kere de olsa şüphe eder. O’na göre kesin bilgi bu şüphe edişten çıkmaktadır. Descartes böylece; “Mademki her şeyden şüphe ediyorum, öyleyse düşünüyorum; mademki düşünüyorum, öyleyse varım” formülüne ulaşır. Descartes’in rasyonalizmi, iyi yönetilen her zihnin kesin, genel-geçer bilgiye ulaşabileceği görüşüne dayanır.


230 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör