Yaban Mersini Meyvesi İlçe Ekonomisine ve İstihdama Faydalar Sağlayabilir Mi?


İstanbullu bir iş insanı bir mahallemizde 35 dönüm yer satın alarak Yaban Mersini Meyvesi Üretimi işine başlamıştır. Kendisiyle görüştüm önümüzdeki aylarda bu konu ile ilgili olarak yerinde bir haberde yapacağım. Buna bağlı olarak da İlçemizin iklimi buna uygun ve neredeyse her mahallemizde de yetişebilme imkanları var iken bu konuda bir çalışma yapılmalı mıdır ? Ayrıca 1 kilosu 150 Liraya kadar da alıcı bulabilen bu meyvenin , İlçemiz ekonomisine ve istihdama sağlayacağı faydaları da düşündüğümüzde bu konu dikkate alınmalı mıdır ? Bunun yanında geçen yıl ilçemiz de bir Tarım ve Hayvancılık Lisesinin kurulabilmesine yönelik çabalarımızın önemi , bu konuda da kendini yeterince göstermekte midir? Bu gibi sorular ve düşüncelerle yaptığım araştırma ve incelemelerime ait olan bu yazımı da ilçemiz ekonomisine ve ilçemiz insanlarına bir faydalar sağlayabilmesi umuduyla sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI

Yaban Mersini Meyvesi , Potasyum , E vitamini, A vitamini, Sodyum , C vitamini , K vitamini , B6 vitamini , Folik Asit , Bakır , Manganez ve Lif bakımından yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Karbonhidrat ve sodyum bakımından da düşük olan Yaban Mersini Meyvesi ayrıca yüksek su içeriğine de sahip bir meyvedir.

Bu özellikleri dolayısıyla , Sağlıklı Kemikler Oluşmasını Sağlar , Cilt Hastalıklarını Önler , Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur , Kolesterolü Düşürür , Dengeli Kilo Kaybına Yardımcı Olur , Göz Hastalıklarını Önler , Vücut Bağışıklığını Artırır gibi sağlık yönünden de bir çok faydaları bulunmaktadır.

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Doğal (Yabani) Yaban Mersini Türleri , Adi yaban mersini , Bataklık yaban mersini , Kafkas Yaban Mersini , Kültürü Yapılan Yaban Mersini Türleri olarak da , Yüksek Çalı Formlu Yaban Mersini ve Tavşan Gözü Yaban Mersini gibi kendi içinde de bir çok çeşitleri bulunmaktadır.

Toprak analiz edilmelidir

Toprağın pH’nın ayarlanması için yaban mersini fidanlarının dikiminden en az 6 ay önce bahçe toprağı tahlil ettirilmeli ve pH’sı 5.5’in üzerinde ise kükürt ile toprak asitliği dengelenmelidir. pH değeri 3.7’den az ise kireçleme uygulaması yapılmalıdır. Yaban Mersini Bitkileri için en uygun pH değeri 4.0-5.2 arasında olup ortalama pH değeri 4.5 olmalıdır.

Dikim, aralık ve mesafeler uygun olmalıdır

İlkbaharda yapılacak fidan dikimi için açılacak çukur , tüplü veya kaplı fidanın kök boğazı seviyesine kadar ortalama olarak da dikim çukurunun kök çapından 50-60 cm daha geniş ve 80 cm derinliğinde olmalıdır. Açılan çukura 2 kürek kadar yanmış ahır gübresi ilave edilerek toprakla karışması sağlanmalı ve fidan çukurunun tamamı toprakla doldurulmalıdır.

Daha sonra ayak ile fidan çevresine basılarak toprak iyice sıkıştırılmalı ve bir miktar su dökülerek can suyu verilmesi sağlanmalıdır. Eğer fidan aşılı ise aşı bölgesinin toprağın altında kalmamasına ise dikkat edilmelidir.

Fidanların dikim mesafeleri sıra üzerinde 120 cm , sıralar arasında ise 250 cm’den daha az olmamalıdır. Malçlama yapılacak ise fidan dikimleri , sıra boyunca 60-120 cm genişliğinde ve 15-20 cm kalınlığında olmalıdır. Ortalama olarak da 1 dekarlık bir alana 250 -300 adet arasında fidan dikilmesi yapılmalıdır.

Gübreleme uygun yapılmalıdır

Fidanları diktikten sonra yapılan sulama veya yağan yağmurlarla toprak iyice sıkıştıktan sonra bitki başına %2 oranında magnezyum içeren 12-4-8 gübresinden 30 gr olarak , bitkinin kök kısmından itibaren 60 cm uzağında açılan çiziye dökülmeli ve bu gübreleme işlemi Nisan , Haziran , Eylül ve Ağustos aylarında da aynı şekilde yapılmalıdır.

Malçlama yapılacak ise bitki başına 30 gr yerine 45 gr gübre dökülmelidir. İkinci yıl bitkinin dip kısmından itibaren 1 m uzakta açılan dairesel çiziye 12-4-8 gübresinden bitki başına 60 gr olacak şekilde , üçüncü ve daha sonraki yıllarda, bitkinin dip kısmından 120 cm uzakta açılan dairesel çiziye veya bitkilerden 90-120 cm uzakta açılan çiziye uygulanmak suretiyle , bitki başına 90 gr olacak şekilde aynı gübreden dökülmesi yapılır. Eğer mümkün ise yanmış hayvan gübresi yada organik gübrelerin kullanılması daha uygun olmaktadır.

Sulama uygun bir şekilde uygulanmalıdır

Yeni dikilen yaban mersini fidelerinin canlılığı için su çok önemlidir. Fidelerin gelişebilmesi için dikimden sonraki ilk 2 yıl boyunca haftada en az 25 ila 80 mm suya ihtiyaçları vardır. Bir Yaban Mersini Bitkisi yıllık olarak 2600 mm suya ihtiyacı olmaktadır. Yağmurlarla bu suyun büyük bir kısmı karşılanmakta ve bir yaban mersini bitkisi ise , mart ayı boyunca yaklaşık olarak 15 mm suya ihtiyaç duymaktadır.

Budama mevsiminde yapılmalıdır

Budama dikim yapıldıktan sonra başlamakta ve düzenli olarak her yıl ilkbahar öncesi gözler uyanmadan tekrar yapılmalıdır. Diğer meyve türlerine göre çok daha az budama gerektiğinden budamaya çok önem verilmelidir. Özellikle gözler oluşmaya veya çiçeklenme başladıktan sonra budama yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Toplama dikkatli bir şekilde yapılmalıdır

Salkım şeklinde olan Yaban Mersini Meyveleri ortalama olarak 4-12 hafta içinde olgunlaşmaya başladıktan sonra , taneler irileşmekte , renklenme artmakta , tatlanma oluşmakta ve meyveler yumuşamaktadırlar.

Olgunlaşma süresince haftada en az bir defa toplanmalıdır . Olgunlaşmış meyveler elin başparmak ile işaret parmağı yardımıyla salkımdan alınarak avuç içine doğru yuvarlatılarak ezilmeden toplanmalı ve plastik , karton , ağaç kaplama veya kağıt hamurundan yapılmış olan 0,5 litrelik kaplara koyulmalıdır.

Bu kapların üzerlerine plastik şeffaf film gerilecek şekilde sarılarak , meyvelerin su kaybı önlenmekte ve meyvelerin tozdan korunması da sağlanmaktadır. Özellikle yağmurlu havalarda toplama yapılmamalı ve toplamadan sonra da su ile bir soğutma şeklinde yapılarak meyvelerin sıcaklığının düşürülmesine dikkat edilmelidir. Bu şekilde meyvelerin uzun süre bozulmadan kalması da sağlanabilmektedir.

Malçlama uygulanmalıdır

Malç , toprağın üzerini örtmekte kullanılan tüm malzemelere verilen bir addır. Bu şekilde güneş ışığının gelmesini önlenerek yabancı otların büyümesi engellenmekte ve bunun sonucunda da topraktaki suyun buharlaşması azaltılarak veya engellenerek toprakta suyun kalması sağlanmaktadır.

Malç Malzemesi olarak da , taze biçilmiş otlar , yaş yapraklar , ağaç talaşı , kuru yapraklar , ağaç kabukları , tahıl sap ve samanları ile kağıt , karton yada naylon kullanılabilmektedir.


914 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör