Kurtarırsa Dünyayı Kadınlar Mı Kurtarır?

En son güncellendiği tarih: Mar 18


Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Seher Namlı Dündar

Bilim insanları , erkeklerin karşılaştıkları durumlar karşısında direkt tepki vermek yada davranışta bulunmak şeklinde yani lineer bir düz çizgi biçiminde , kadınların ise , direkt tepki vermek yada bir davranışta bulunmak yerine dinlemek , anlamak ve analiz ettikten sonra merkezden dışarıya doğru dairesel bir çizgide olacak şekilde biçimsel bir davranışta bulunduklarını ifade etmektedirler.

Yine bilim insanları kadınların ,gelişmiş ve çok yönlü bir zekaya sahip olması ile birlikte aynı zamanda da sorumluluk duygularının yüksek olmasından dolayı da uzman birer planlamacı gibi her şeyi düşünebildiklerini ve planlayabildiklerini de belirtmektedirler.

Ayrıca kadınların , bir analık iç güdüsüyle , imkanları ölçüsünde her şeyin en iyisini ve en güzelini sağlayabilecek şekilde hareket etmelerinden dolayı da , mahallenin , ilçenin ve çevresinin daha huzurlu , daha güzel ve daha sevgi ve saygı ile dolu olarak herkesi kucaklayabilecek şekilde , şehirlerin yönetiminde de bulunabilmesi durumunda da , şehirlerimizin hayal edilebilen ve yaşanabilir birer şehirler haline gelebilmesinde önemli bir rol oynayabilecekleri de yine bilim insanları tarafından ifade edilmektedir.

"Kurtarırsa Dünyayı Kadınlar Kurtarır" sözüyle birlikte Dünya Kadınlar Gününün , anlam ve önemini daha iyi belirtebilmek amacıyla , maneviyatına , misyon ve değerlerine bağlı , eğitim ve çağdaşlaşmaya önem veren bir vizyona sahip olan Hendek Ak Parti Kadınlar Kolu Başkanı Seher Namlı Dündar ile ilgili yazımı , ilçemizdeki kız çocukları ve kadınları için güzel bir örnek model olarak ve Tüm Dünya Kadınlarının Dünya Kadınlar Günü kutlu Olsun dileklerimle sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Hendek ilçesi Lütfiye Köşk Mahallesinde 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1980 yılında doğdu. İlkokulu Ziya Gökalp İlkokulunda , Ortaokulu Hendek İmam Hatip Ortaokulunda , Liseyi ise Hendek İmam Hatip Lisesinde tamamladı.

Sakarya Üniversitesi Geyve Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliğinden mezun olduktan sonra , kısa bir süre özel sektörde çalıştı ve daha sonra da , babasıyla birlikte konfeksiyon sektörü üzerine kendi iş yerini açtı. Evli ve 3 çocuk sahibi olan Seher Namlı Dündar , Hendek Ak Parti İlçe Başkanlığı Ana Kademe Yedek Üyeliğinde 2 yıl görev aldıktan sonra da Kadın Kolları Başkanlığına seçildi ve halende bu görevi de başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

"Kız çocukları mutlaka eğitim almalı, çünkü ileride onlarda birer anne olacak ve eğitimli bir annenin çocukları da hayatta daha başarılı olacaktır" şeklinde kız çocuklarının eğitiminin önemi üzerinde duran Seher Namlı Dündar , özellikle okul öncesi eğitim kurumlarına önem verilmesi gerektiğini ifade ederek "Okul öncesi eğitiminde özellikle yoksul ailelerin çocuklarının bu kurumlara ulaşabilmesinde elimizden geldiğince , herkesin siyaset üstü olarak düşünüp ona göre hareket etmesi ve çaba harcaması adına hepimize büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir" olarak da sözlerine bu şekilde devam etmiş oldu.

Çocukların eğitiminde teorikten ziyade pratik eğitime önem verilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Seher Namlı Dündar "Her mahallelerde bir atölye şeklinde eğitim kurumları olmalı. Burada kız ve erkek çocukları birlikte , oyunlar oynayabilmeli , bahçede bitki ve çiçek ekebilmeyi , hayvanlara bakabilmeyi , marangozluk yapabilmeyi, elektrikli aletleri kullanabilmeyi , bilgisayarlar ile birlikte bilim ve teknoloji ile ilgili deneyler yapabilmeyi ve bunun yanında da kendi odasını temizleyebilmeyi , tertipli ve düzenli olabilmeyi ve kendi başına yemek yapabilmeyi de öğrenebilmelidir. Bu şekilde çocuklar hayata daha güzel bir şekilde ve çok yönlü olarak da hazırlanmış olacaktır " şeklinde de ileriye yönelik bir vizyon olabilecek düşüncelerini de bu şekilde açıklıyordu.

Seher Namlı Dündar'ı dinlerken , zihnimde Finlandiya Eğitim Modeli belirmişti. İçimden dünyayı bu kadar yakından takip edebilen , ilçesi için bunları yapabilmeyi düşünen vizyon sahibi kadınların , ilçemiz yönetiminde bir belediye başkanı , bir belediye başkan yardımcısı yada belediye meclislerinde en az %50 yer alması yada partiler yönetiminde yine en az %50 yer alması durumunda ilçemizin belki de Sakarya'nın değil Ülkemizin ve hatta Dünyanın bile en modern ve çağdaş şehirlerinden biri olabileceğini hayal ediyor , ilçemiz adına umutlarımız ise gittikçe güçleniyordu.

Çocukların mesleki yönlendirmelerine bağlı olarak da "Çocuklar , yeterince bilmeden , öğrenmeden , çevrenin etkisi ile birer mesleklere yönlendiriliyorlar. Daha sonra yeterince mutlu olamıyorlar. Halbuki , bir eğitim merkezi olsa , çocuklar burada , içinde yolları , binaları olabilecek şekilde , itfaiye , polis merkezi , hastane , okul yada diğer mesleklere ait kurumlar olarak olsa , çocuklar burada mesleki kıyafetleri de giyerek bu meslekleri kuralları birlikte yaşayarak öğrenmesi daha güzel ve doğru olacaktır ve bu şekilde çocuklar sevebilecekleri meslekleri de bu şekilde kendileri seçebileceklerdir " şeklinde ki düşüncelerini de yine bir vizyon şeklinde böyle ifade ediyordu.

Ailelerin kurulmadan önce gençlerin bir eğitim alması gerektiğini düşünen Seher Namlı Dündar" Gençler evlenmeden önce bir eğitim almalı. Çünkü düğün günü çok özel bir gün ve orada yaşananlar bir ömür unutulmuyor. O sebeple Halk Eğitim Müdürlüğünde , gençlerin bir eğitim alarak evliliğe hazırlanmasının daha doğru olabileceğini düşünmekteyim" şeklinde yine ilçesi ile ilgili bir vizyonunu bu şekilde açıklıyordu. Avrupa'da yada Amerika'da uygulanan bir yöntemin ilçemizde de olması gerektiğini düşünebilen , bu konuda bir hayal kurabilen ve bir vizyon oluşturabilen Seher Namlı Dündar , yine ilçemizdeki kadınlar adına bizleri de oldukça umutlandırıyordu.

Kadınların , hem kişisel olarak da hemde mesleksel olarak çok iyi yetişebilmelerinin , toplumsal anlamda gelişebilmemiz açısından çok önemli olduğuna değinen Seher Namlı Dündar "Genç kızlarımız , Kadınlarımız için , sosyoloji ve psikoloji ile birlikte yeteneklerini geliştirici , sanatsal ve mesleksel anlamda kurslar düzenlenmelidir. Her konuda çok yönlü yetişebilen ve özgüveni yükselebilecek olan kadınlarımızın çocukları da , çok yönlü , özgüveni yüksek ve başarılı birer insanlar olacaktır. Bu da mutlu çocuklar , mutlu insanlar ve mutlu şehirler yaratacaktır" olarak da şehirlerin gelişiminde kadınların rölü ve önemi üzerinde ki düşüncelerini ve vizyonunu da bu şekilde belirtmekteydi. Seher Namlı Dündar konuştukça , bir ilçe bazında ve bir kadın kolları başkanı olarak , baktığımızda şaşkınlığımız artıyor ve hiç kimsenin boşuna bir yerde olmadığı şeklinde ki inancımızda güçleniyordu.

Kadınların siyasette aktif olarak daha fazla ve daha yetkili olacak şekilde yer alması gerektiğini düşündüğünü belirten Seher Namlı Dündar " Kadınlar , siyasete girmeli , ne kadar çok kadın siyasette yer alırsa ve daha fazla yetkili olursa , siyaset daha derli toplu , daha düzenli , daha saygılı ve daha seviyeli olarak güzel bir şekilde yapılır" olarak sözlerine de bu şekilde devam etmiş oluyordu.

Kur"an da "İnsanların en faydalısı insanlara bir faydası dokunandır"şeklinde bahsedildiğini , insanlara daha iyi bir şekilde hizmet edebilmenin bir yolunun da siyaset olduğunu ve bu sebeple siyasetin de kutsal bir görev olduğunu ifade eden Seher Namlı Dündar siyasete girmesinde ailesinin ve eşinin desteğinin önemine değinerek" Siyaset Kutsal bir görevdir , bu görevde karşılıklı saygı içerisinde kadın ve erkek birlikte çalışmalıdır" şeklinde de siyasete bakışını da bu şekilde özetliyordu.

" Genç kızlarımız eğitimlerini tamamladıktan sonra , kitaplar okuyarak , sosyalleşme ve iletişim alanında kendilerini geliştirmelidir" olarak tavsiye ve önerilerini bu şekilde ileten Seher Namlı Dündar ," Kadınlarımız , gençlik kollarından başlamak üzerine siyasete girmeli ve parti disiplinine uygun ve bir örnek model olacak şekilde çalışmalara katılmalıdır" olarak kadınları siyasete davet ederken de "Bu şekilde de ilçemizde siyasetin daha güzel ve seviyeli bir şekilde yapılabilmesi de sağlanmış olacaktır" şeklinde ki açıklaması ile de "Her şeye mutlaka bir kadın eli değmelidir" sözünü de bizlere hatırlatmış oluyordu.

İlçemizdeki güncel konular ile ilgili olarak , Halk Ekmek ve Halk Ucuzluk Marketlerini desteklediğini belirten Seher Namlı Dündar "Dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi felaketi sebebiyle bir dayanışma içerisinde olmamız gereken bir dönemdeyiz. Bu konuda atılacak her türlü adıma ve çabaya en başta ben bir kadın ve bir anne olarak destek vereceğim" şeklinde düşüncelerini ifade ettikten sonra da " Özellikle yoksul çocuklar için Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının sayısı arttırılmalı , ayrıca ilçemizde bir Kütüphane ve Müzeler kurulabilmesi gibi ilçemiz insanlarına ve özellikle kadınlarına fayda sağlayabilecek her konuda da bizlerde tüm gücümüzle destek vereceğiz" şeklinde de açıklamalarda bulunarak , Mutlu Çocuklar , Mutlu Kadınlar ve Mutlu Bir Şehir olma yolunda da ilçemizdeki tüm çalışmalarda olacakları şeklinde ki güçlü desteklerini de bu şekilde iletmiş oluyordu.

"İlçemizde kadınların istihdamına yönelik , bir Kadınlar Pazarı ile Kadınların Kendi Üretikleri Ürünler ile El İşlerini Satabilecekleri İş Yerlerinin kurulabilmesi adına her türlü girişime bir kadın olarak yine en başta ben büyük bir destek vereceğim" şeklinde düşüncelerini ifade eden Seher Dündar Namlı " Ayrıca ilçemizde Kadınların ve Kız Çocuklarının rahat ve güvenli bir şekilde Spor yapabilecekleri alanlarının mahallelerimizde oluşturulabilmesi içinde bizden istenen her türlü destekleri de vereceğiz" şeklinde de sözlerine bu şekilde devam etmiş oldu.

Kadına şiddetin giderek arttığını ve bunun çok kötü bir şey olduğunu söyleyen Seher Namlı Dündar erkeklerin bu konuda yeterince eğitilmediklerini ve bir anne olarak kendilerine de bazı görevler düştüğünü belirterek" Bizler anneler olarak erkek çocuklarımıza , evde kendi odalarını temizlemeyi , yataklarını toplamayı , masadan kendi tabaklarını kaldırmayı ve yıkamayı ve yine kendi başlarına yemek yapabilmeyi öğretmeliyiz . Bunun yanında Kız Kardeşlerine ve Kız Arkadaşlarına da saygılı davranmaları gerektiğini de anlatmalıyız"şeklinde de düşüncelerini de bu şekilde ifade ediyordu.

Kitap okumanın önemli olduğunu , ev işleri , kendi işleri ve siyaset dışında kalan zamanlarda da vakit buldukça kitap okuduğunu belirten Seher Namlı Dündar"Şiir de çok önemli , özellikle insanların özgüveni ile birlikte söylev ve hitabet yeteneklerinin gelişmesinde de çok önemli bir rölü bulunmaktadır" olarak düşüncelerini ifade ettikten sonra da , tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun dileklerini ileterek bu gün ile alakalı olarak da aşağıda sizlere sunduğumuz Aşık Hatuni'nin "Hani Nerde Kadın Hakları" Şiirini de bizlerle paylaşmıştır.


Hani Nerde Kadın Hakları - Aşık Hatuni


"Meclislerden yerilmişiz,

Aklı kısa görülmüşüz,

Hep zorula verilmişiz, Hani nerde kadın hakları

Kirmanını eğirmez mi, Hamurunu yoğurmaz mı, Seni beni doğurmaz mı, Hani nerde kadın hakları"


1,263 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör