Dünyayı Değiştiren Bir Dahi Bilim İnsanı Hikayesi

Isaac Newton ( Matematikçi , Fizikçi , Kimyacı , Bilim İnsanı ve Mücit )

Beyin Cerrahı Prof.Dr. İsmail Hakkı Aydın , Beyin Sizsiniz kitaplarında , Beyin için , "Beyin , milyarlarca nöronlardan oluşan ve matematikle çalışan bir bilgisayardır , akıl yazılım , zeka ise işletim sistemidir " olarak bahsetmekte ve hayallerin beynin kabiliyetini gösterdiğini ve hayal gücü sonsuz olanın , beyin gücünün de sonsuz olacağını belirtmektedir.

Platon dünyanın ilk okulu olan Akedemiyi kurduğunda kapısına "Geometri bilmeyen giremez" tabelasını asmıştır. Yine kitaplarında bir Meslek Sahibi Olanlar ile Yöneticilerin Matematik , Fen ve Felsefe bilen bir Filozof gibi olmaları gerektiğini savunmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk , kare , dikdörtgen , üçgen ve çember gibi isimleri bizzat kendisi vererek bir Geometri Kitabı yazmıştır.

Isaac Newton , Matematik Yöntemleri ve Fizik Kurallarında bir çığır açmış , yaptığı buluşlar ile , araçlar , trenler , uçaklar , uzay araçları ve gemiler gibi neredeyse tüm makine ve ekipmanların da bu yöntem ve kurallara göre çalışabilmelerini sağlamış , günümüzün ve önümüzdeki yüzyılların da belkide en büyük öncülerinden biri olmuştur. Yazımda buluşlarını özellikle ayrıntılı bir şekilde vererek bunların anlam ve önemini daha belirgin bir şekilde göstermeye çalıştım. Yaşamındaki tüm zorluklara rağmen , "Hayat benim için çok zordu , ama yine de çok güzeldi" diyebilecek kadar da hayata sıkıca bağlı olan ve insanlara faydalı olabilmek için çok çalışan , Bir Matematik ve Fizik Dehası olan Isaac Newton ile ilgili bu yazımı da engin görüşlerinize sunuyorum.

Anne karnında iken babası ölmüştü. 3 yaşına kadar annesinin okuduğu kitaplar ve şiirler ile büyümüştü. Ancak ekonomik sıkıntılar sebebiyle annesi evlenmek zorunda kalmış ve üvey babasının onu istememesi yüzünden bakılması için karşı köydeki anneannesine bırakılmıştı. 14 yaşına kadar yani üvey babasının ölümüne kadar bir daha annesini hiç görememişti. Annesini sürekli özlüyor ve köyün en yüksek yerine yada bir ağaç tepesine çıkarak annesini görebilmek umuduyla karşı köye bakıyordu.

Köyde bulduğu kitapları okuyor , deneyler ve buluşlar yapıyor , köydeki insanları şaşırtıyordu. İlçedeki eczanede çalışıyor , aldığı harçlıklarla kitaplar alıyor ve sürekli okuyordu. Eczanede yaptığı deneyler ile modern kimyacılığın da temellerini atıyordu. Zekası ve ünü ilçedeki okul müdürünün de kulağına ulaşmıştı ve okul müdürü annesine bir mektup yazarak onu okula davet etti.

Fakat ekonomik sıkıntılar ve köydeki işler sebebiyle annesi oğlunun okula gitmesini istemiyordu. Okul müdürü köye gelerek annesine bu çocuğun çiftçilik ve çobanlık yapamayacak kadar zeki ve yetenekli olduğunu ve onun bütün masraflarını üstlendiğini söyleyerek annesini ikna etmişti.

Okulda ücretsiz okuma karşılığında, zengin çocukların odalarını temizliyor , okul yemekhanesinde garsonluk , bulaşıkçılık yapıyor ve okulun süpürülmesi işlerinde çalışıyordu. Pazar günü tatil günlerinde diğer çocuklar şehre gezmeye gittiğinde , o parasızlıktan onlarla birlikte gidemiyor ve odasına kapanarak okul kütüphanesindeki kitaplardan okuyordu.

Okuldaki dersler ve okuldaki işlerden sonra kalan zamanlarda , gece geç saatlere kadar bazen sabahlara kadar sürekli kitaplar okuyordu. O kadar çok kitap okuyor ve deneyler yapıyordu ki bazen öğünleri unutuyor , günde bir yada iki öğün oda çok az bazen de bir parça ekmek olmak üzere yemek yiyebiliyordu.

Isaac Newton'un yaşamı boyunca hiç bir şeyden yılmadan ve yorulmadan çok çalışarak yaptığı Buluşları ise şu şekildedir ;


*Matematikte , Diferensiyel , İntegral ve Fonksiyonların Maximum ve Minumum Değerleri Hesap Yöntemlerini bulmuştur.

-Bir cismin hızı sürekli değiştiğinde hızın, ivmenin ve katedilen yolun her hangi bir andaki değeri ile eğrilerin teğetini de Diferansiyel Hesap Yöntemi ile bulmuştur.

- Bulduğu İntegral Hesap Yöntemi ile eğrilerin sınırladığı alanlar ve eğri yüzeylerin sınırladığı hacimleri hesaplamıştır.

- Bir Fonksiyonun Maksimum ve Minimum Değerlerinin Hesap Yöntemini bulmuş ve bu yolla , gezegenlerin güneşe en yakın ve en uzak mesafeleri ile

gezegenlerin yörüngelerinin elips olduğunu , Ay 'ın Dünya etrafında ve Dünyanın Güneş etrafında 24 saatte döndüğünü , Ay tutulması ve Güneş tutulmasının kaç yılda bir tekrar olacağını ve Kuyruklu Yıldızların kaç yılda bir tekrar Dünyadan görülebileceğini hesaplamıştır.


*Fizikte Yerçekimi ve Hareket Yasalarını bulmuştur.


- Yerçekimi Yasası ;


-Hareket Yasaları ;


1. Yasa: Bir cisme bir kuvvet etki etmiyorsa ve cisim hareket halindeyse, hareketi sabit hızla doğru boyunca sürer; ancak cisim durağan ise öyle kalır.

2. Yasa: Bir cisme uygulanan kuvvet, cismin kütlesi ve ivmesinin çarpımına eşittir.

3. Yasa: Her etkiye karşılık eşit ve zıt bir tepki vardır.

*Prizmayı bulmuştur ;

Matematik hesabı ile bulduğu Üçgen Prizmadan beyaz ışığı geçirip , beyaz ışığın gök kuşağındaki yedi renklerden oluştuğunu kanıtlamıştır.

*Yansıtmalı Teleskobu bulmuştur ;

Mercek yerine çukur ayna koyarak Galile Teleskopunun ışığı saçma sorununu yani bulanık görüntü problemini Yansıtmalı Teleskobu bularak çözmüş ve yıldızların daha net görülebilmesini sağlamıştır.

*İlk İzafiyet Teorisini bulmuştur.

*Kimya üzerine yaptığı çalışmalar ve deneyler ile de modern kimyacılığın da temellerini atmıştır.


837 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör