Dünyanın Mucize Meyvesi Kara Mürver İlçemizde de Yetiştirilemez Mi?


Dikimi ve bakımı çok kolay olan hemen hemen her yerde bakımsız topraklarda bile yetişebilen Kara Mürver Meyvesi dünya üzerinde insan sağlığı ve bağışıklık sistemi için en faydalı bitkilerden biri olarak kabul edilen ve 1 kilosu 450 Liraya kadar bile alıcı bulabilen çok değerli bir meyvedir. İlçemiz ekonomisine ve istihdama faydalar sağlayabilmesi umuduyla bu yazımı da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Kara Mürver Meyvesi , Antidoksan özelliğe sahip , C vitamini başta olmak üzere bir çok vitaminler olarak zengin , lif oranı oldukça yüksek ve vücut direncini arttırmada ve vücut bağışıklığını güçlendirmede de oldukça önemli bir etkisi bulunan bir meyvedir.

Kimya ve ilaç sanayinde kullanılmakta , Soğuk Algınlığı gibi hastalıkların tedavisi , Öksürük ve Balgam Söktürücü olarak , Nefes Darlığı , İdrar Yolu iltihapları , Eklem ve Kas Ağrıları , Ateşin Düşürülmesi , Anti Mikrobiyal özelliği ile Yanık ve Yaraların iyileştirilmesi , Böbrek Rahatsızlıklarının tedavisi , Stresin Azaltılması ve Cilt Rahatsızlıklarının tedavisi gibi bir çok konuda sağlığa faydaları bulunmaktadır.

Ayrıca Cilt Bakımı ile Saç Bakım ve Boyaları üretiminde de kullanılmaktadır.

Kara Mürver Meyvesinin Ağaç ve Otsu olarak 2 türü bulunmakta , Ağaç şeklinde Sambucus ve Nigra olarak , Otsu şeklinde de Sambucus ve Ebulus olarak Ülkemizin hemen hemen her bölgelerinde de yetişebilmektedir.

Bazı bölgelerde Patlak, Patlangaç, Telligelin, Sultan Otu, Şahmelek, Patlangoz, Patlayak , Yalangoz adları ile yetiştirildiği de bilinmektedir.

Kumlu ve tınlı topraklarda yetişen ve organik maddece oldukça zengin olan Ağaç Kara Mürverler , sıra arası 3 metre ve sıra üzeri 1,5 ila 3 metre arasında dikimi yapılmalıdır. Otsu Kara mürverler ise , sıra arası 1 m ve sıra üzeri 0,5 ila 1 m arasında dikimi yapılabilen , genel olarak da her yerde ve hatta bakımsız topraklarda bile yetişebilen bitkilerdir.


754 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör