Bizi Bilen Bilir Bilmeyenlere Selam Olsun

Gündoğan Mahalle Muhtarı İsmail Pehlivan


Sosyal bir kişiliğe sahip olan İsmail Pehlivan , ikili ilişkilerdeki başarısı , uzlaşmacı tavrı , iyi bir dinleyici olması ve güven verici konuşmaları ile , etrafında insanları toplayabilen bir liderlik vasıfları sebebiyle , ilçemizde insanlarımızın dikkatini ve ilgisini çekmeyi başarmış , ileriye yönelik planlamacı , geliştirici ve yapıcı düşünceleri ile de yıldızı parlayan örnek insanlarımızdan biri haline gelmiştir.

Bu yazıyı , Anadolu Çınarı Yunus Emre'nin "Bizi Bilen Bilir , Bilmeyenlere Selam Olsun " dizeleriyle İsmail Pehlivan'ı sizlere daha iyi ve farklı bir şekilde tanıtabilmek amacıyla görüşlerinize sunuyorum.

Babası Adapazarı Şeker Fabrikasında çalışan 4 çocuklu bir ailede 1977 yılında Hendek'te doğdu. İlkokul ve ortaokulu Hendek'te , Liseyi ise Adapazarı' n da tamamladı. Okul hayatından sonra çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 2008 yılında Hendeğe yerleşti ve ticaret hayatına başladı. Gıda ve Fındık işlerinden sonra servis işine de girdi ve halen de bu işlerine başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Evli ve 8 ile 10 yaşlarında 2 çocuk sahibi olan Muhtar İsmail Pehlivan , 1 dönemdir de Hendek İlçesi Gündoğan Mahallesi Muhtarlığını yapmaktadır. Eski adı İnamiye olan Mahalle 2014 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlanması sonucu adı Gündoğan oldu. Nufüsu 250 kişi olan mahallede , Yazın 350 , kışın ise 100 kişi ikamet etmektedir. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık olup , sebzecilik ve meyvecilik ise kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır. Ayrıca mahallede , 15 aile tarafından Büyükbaş Hayvancılık yapılmakta , 1 adet Tavuk Üretim Çiftliği ile 1 adet de Kaz Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

Sosyal ilişkileri güçlü ve ikili ilişkilerde de oldukça başarılı olan Muhtar İsmail Pehlivan'ın , amcası Ömer Pehlivan da mahallede 35 yıl muhtarlık yapmıştı. Muhtarlık seçimlerinden sonra mahalleliler ile ve yurt içi ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarıyla birlikte mahallenin imarı ve gelişmesi için çaba harcayan Muhtar İsmail Pehlivan , aşağıda belirtilen güzel çalışmalarda bulunmuştur . Bunlar şu şekildedir;

-Mahallenin giriş ve çıkışlarına güvenlik kamerası takıldı.

- Muhtarlık seçiminden sonra , mahalleli ile birlikte dayanışma içerisinde , özellikle yaşlı kesim için cami içerisinde oturabilecekleri ve sohbet edebilecekleri bir kamelya yapıldı , caminin boyanması , çatı olukları , şadırvan çatısı ve ses sisteminin değiştirilmesi gibi çalışmalar yapıldı.

-Çocuklar sokakta ve cami avlusunda oynuyorlardı , oyun parkı yapıldı.

-İlçe Milli Eğitimden kullanım hakkı belgesi alınan eski okul binasının tadilatı yapılarak , içerisine Televizyon , Kitaplık ve Oturma Grupları koyularak bir Köy Konağına dönüştürülmesi sağlandı. Dikiş nakış kursları , Folklor kursları gibi aktiviteler yapılması planlandı. Köy konağı içerisinde eski muhtarların fotoğrafları ile destek amaçlı alınan Sakaryaspor forması asıldı. Ayrıca Mahallede ki insanların siyah beyaz fotoğraflarının asılacağı bir nostalji köşesi yapılması planlandı.


-Gündoğanspor takımı kuruldu. ,

-Voleybol sahası yapıldı.

-Futbol sahası ve çocuk parkı yapılması planlandı.

-Mahalle çevresindeki yollara bariyerler yapılmasını sağladı.

-Mezarlık yerinin etrafının çevrilmesi , duvarlarının boyanması ile birlikte yağışlı havalarda cemaatin ıslanmaması için Sundurma yapıldı. İkili ilişkilerde ki başarısı ile , Babasının amcasının eşi rahmetli Habibe Pehlivan'ın yakınları ile Annesinin süt kardeşi Osman Bademli tarafından tüm ölmüşlerin ruhlarına Yeni Mezarlık Yerinin bağışının yapılmasını sağladı.

-Ara sokaklardaki yollara kilitli parke yapıldı.

-Muhtarlık binası yapıldı.

Bunlara ilave olarak ;

- Sakarya Büyükşehir Belediyesine SEMOS üzerinden mahalleye bir Dolmuş Hattı kurulması için başvurularını yaptı . Haziran ve Kasım ayları arasında sabah ve akşam 1 tur olmak üzere Gündoğan , Süleymaniye ve Kızanlık mahallelerini kapsayacak şekilde , Sümbüllü , Karadere ve Kırktepe , yada Çağlayan Çakallık hatlarından birinin bu ihtiyacı karşılayabilmesi için talepte bulundu ve oradan gelecek haberi ilgi ve dikkatle takip etmektedir.

-Pandemi döneminde , insanların , ilaçlar , maaşlar , ÇKS evrakları gibi , hem vatandaşların ihtiyaçlarını hem de ilçede yığılmayı önlemek için ödeme gücü olmayanları da taksitlendirerek kendi bütçeleri ile yaptı.

-Gürcü Yemek ve Kültür Festivali olarak , Pınarlı , Süleymaniye , Kızanlık , Gündoğan ve İkramiye ile birlikte , yufkadan yapılan içine ceviz koyulan katmerli cevizli ekmek olan Kada Ekmeği olarak Kada Gecesi ile Yüzük Gecesi gibi faaliyetler ise planlanmaktadır.

Spor ile de yakından ilgilenen Muhtar İsmail Pehlivan , Hendekspor , Sakaryaspor ve Beşiktaş Spor olarak onların İyi bir taraftarıdır.

Eğitimin ve okumanın öneminde ve bilincinde olan Muhtar İsmail Pehlivan Kitap okumayı özellikle de tarih kitapları okumayı ve belgesel filmler izlemeyi çok sevdiğini belirterek Çocuklar ve Gençlere de , "Eğitimlerinizi tamamlamak , kitaplar okumak , kültürlerinizi ve tarihlerinizi iyi bilmek , hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmak ve çok çalışmak gerektiğinin bilincinde olmalısınız" şeklinde ki düşüncelerini de ifade etmektedir.

1,989 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör