Bir Yazar İki Kitap , Prof.Dr.Selçuk Şirin


1968 yılında Kars'ın Yiğitkonak Köyü'nde dünyaya gelen Prof.Dr. Selçuk Şirin , İlkokulu köyde okuduktan sonra Orta okul ve Liseyi ise Göle ilçesinde tamamladı. Daha sonra Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi' nde Eğitim Bilimleri Bölümününden mezun oldu. Yüksek Lisansını SUNY 'de , Doktarasını da ABD'de Boston College’da tamamladı. Prof.Dr. Selçuk Şirin, New York Üniversitesi’nde -NYU- Profesör olarak davranış bilim ve istatistik dersleri vermekte , eğitimden gelişime geniş bir alanda araştırmalar yapmaktadır. Asıl ihtisas alanı Çocukların Toplum İçindeki Yeri üzerine olan Prof.Dr. Selçuk Şirin'in doktora derecesi almış 100’ü aşkın bilimsel yayınları da bulunmaktadır. Boston College ve NYU’ dan Öğretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü , ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Araştırmacı Ödülü , dünyadaki en büyük eğitim araştırmacılar derneği AERA’ dan Araştırma Büyük Ödülü , ve Jacob Vakfı’ndan da 2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü almıştır. Prof.Dr. Selçuk Şirin aynı zamanda 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonu üyeliğine de seçilmiştir.

Yetişin Çocuklar "Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu"

Prof.Dr.Selçuk Şirin ,ocuklarımız için her şeyi doğru yapmanın reçetesini ararken çoğunlukla kendimizi strese boğuyoruz " sözünde betimlediği bu gerçeklikten yola çıkarak yazdığı , Yetişin Çocuklar’da 20 yıllık akademik çalışmalarının bir sonucu olan bu kitap ile ebeveyn ve eğitimciler ile özellikle “Mükemmel Ebeveynlik” baskısını hissedenlere bilimsel ve yalın bir yaklaşımla iç ferahlatıcı bir başucu kitabı olması ile birlikte çocuk yetiştirirken somut, uygulanabilir anlamda birer de çözümler sunuyor. -Bebeklerle ilk diyaloğu nasıl kurmalıyız? - Erken yaşta zihinsel gelişimi desteklemek için ne yapmalıyız? -Disiplin ama nereye kadar? -Çocuklara ikinci dil öğretmenin ideal yaşı nedir? -Tatilde öğrenme kaybı nasıl önlenir? -Çocukları ekran bağımlılığından nasıl koruyabiliriz? - Ergenlerle sağlıklı diyaloğun formülü nedir? - Okul tercihinde nelere dikkat etmeli? -Gençleri hangi adımlar zirveye taşır? Türkiye ve dünyada okul öncesinden ergenliğe kadar pek çok bilimsel çalışmaya imza atan, ABD Bilimler Akademisi Çocuk Yetiştirme Komisyonu üyesi olan Prof.Dr. Selçuk Şirin ,20 yıl önce yazmayı tasarladığım bu kitabı ve notlarımı kendi çocuklarımı yetiştirmeye başlayınca rafa kaldırdım. Çünkü ebeveyn olmak, çocuk gelişimi üzerine bildiğim her şeyi temize çekmemi sağladı. Şimdi pratikle terbiye edilmiş kuramsal bilgileri paylaşma zamanı. Bu kitapta, içime sinmeyen hiçbir şeyi okura önermiyorum“ ifadeleriyle de Yetişin Çocuklar Kitabının hikayesini anlatmış oldu.

Yetişin Gençler’de ergenlikten yetişkinliğe uzanan serüvene odaklanarak "Ümit gençliktedir! Yetişin gençler . Bu yüzyılda genç nüfusumuz bir daha bu kadar kalabalık olmayacak. Ya suni gündemler üzerinden kavga etmeye devam edeceğiz ya da hep birlikte gençlerin sesine kulak verip dertlerine ortak olacağız. Tercih zamanı! "şeklinde açıklayan Prof.Dr. Selçuk Şirin aslında bu kitabın gençler ve gençleri dert eden yetişkinler için yazıldığını belirtiyor.

-Çocukluk ne zaman bitiyor, ergenlik ne zaman başlıyor? -Genç beyin: Nasıl çalışır? Nasıl gelişir? Nasıl desteklenir? -Gençler neden risk almayı sever? -Gençlerde beden algısı nedir? Nasıl değişir? -Duygusal zekâ nedir? Nasıl kazanılır? -Şimdiki gençler neden âşık olmuyor? -Kimlik arayışında yaşanan temel sıkıntılar nelerdir? -Ergenlik döneminde gençleri bekleyen okul korkusu, akademik başarısızlık, depresyon, bağımlılık, obezite gibi sorunlarla nasıl başa çıkılır? -Gençlerin fiziksel, duygusal ve sosyal gelişiminde ebeveynlerden eğitimcilere tüm yetişkinlere düşen görevler nelerdir? -Kariyer arayışı ne zaman başlar, zirveye giden yolda gençleri bekleyen dört adım nedir?

Amacım, her bir gencin sağlıklı, mutlu ve başarılı olabilmesi için gerekli adımların atılmasına aracı olmak. Bu kitapta ergenlik dönemine ait temel bilimsel verileri kendi ebeveynlik tecrübem ve küçük bir köyden New York’a ulaşan gençlik hikâyemle yoğurarak anlattım. Koşullar ne kadar kötü olursa olsun, tarih boyunca insanlık, genç kuşaklarla kendini yeniledi. O nedenle benim de umudum gençlerde " olarak ifade eden Prof. Dr. Selçuk Şirin , Yetişin Gençler Kitabını da bu şekilde anlatmış oluyor.


711 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör