Bir Telefon Hikayesi

En son güncellendiği tarih: 20 Ara 2020


Bilim İnsanı ve Mucit Graham Bell

Bilim ve Teknolojinin tarihsel gelişimi ile ilgili Bilim İnsanlarının hayatlarını içeren bu dizi yazılarıma , yokluk , yoksulluk ve imkansızlıklar içerisinde geçen yaşamları boyunca yaşadıkları trajedilere rağmen , hayata sıkıca sarılarak ve sürekli kitaplar okuyarak kendilerini geliştiren , insanlara faydalı olabilmek adına çok çalışan ve günümüze belki de önümüzdeki yüzyıllara öncülük edebilecek buluşları yapan Bilim İnsanlarından biri olan Telefonun mucidi Graham Bell ile başlamak istedim. Bu düşüncelerle bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Annesinin sesini ve ninnilerini duyamadan büyümüştü. Çünkü annesinin kulakları duymuyor , sağır ve konuşamıyordu. Çok küçük yaşlardan beri annesinin bu durumuna üzülüyor , annesinin duyabilmesi ve konuşabilmesi için neler yapması gerektiği üzerine sürekli düşünüyor ve hayaller kuruyordu.

Gece geç saatlere kadar Kitaplar , Bilim Dergileri okuyor ve Deneyler yapıyordu. Yaptığı çalışmalar sonucunda , çocukların küçük yaşlarda kulak rahatsızlıklarının tesbit edilebilmesi için Odyometre Aleti , az işitenler için Huni Kulaklık ile sağır çocukların konuşabilmesi için Dudak Okuma ve Eklemleme Yöntemini bulmuştu. Çalışmaları esnasında kulakların duymaması sonucu , insanların konuşma yetisini zamanla kaybettiğini düşünüyor , El ve Kol ile yapılan İşaret Diliyle Konuşma Yöntemini reddediyor , bunun yerine Dudak Okuma ve Eklemleme Yöntemi ile sağır kişilerin de konuşabileceğini savunuyordu.

Buna bağlı olarak da sağır olan annesinin artık tamamen konuşma yetisini yitirdiğini de anlamıştı. Bu sebeple çevresindeki sağır çocuklara , konuşabilme yetilerini kaybetmeden önce yardım edebilmek amacıyla da , öğretmenliğe başlamıştı. İçlerinden biri sonradan eşi olacak sağır çocuklara , dudak okuma ve eklemleme yöntemini öğreterek , konuşabilmelerini sağlıyordu. Fakat annesinin durumu ve ona yardım edememesi onun zihnini sürekli meşgül ediyor bu sebeple sağırların sesleri duyabilmesini sağlayacak bir aygıt üzerine çalışıyordu. Bu çalışmalar esnasında seslerin bir tel üzerinde taşınabileceğini bulmuştu ve sonradan bu makineye Telefon adını verecekti.

Telefon onun istediği gibi annesinin duymasını ve konuşabilmesini sağlayamamış , ancak uzak yerlerdeki insanları ve bilim insanlarını birbirlerine yaklaştırmış ve iletişim çağında bir çığır açmıştı. Öldüğünde Amerika'da ulusal yas ilan edilmiş , tüm dünyada bir dakika boyunca tüm telefon ve telgraf hatları kapatılarak , tüm dünya İnsanları üzüntülerini , minnettarlıklarını ve saygılarını ona son bir defa göstermişlerdi.

Graham Bell , Telefon , bir telgraf hattında birden fazla mesajı gönderilebilen Telgrafın geliştirilmesi , Dedektör , Odyometre , Kulak Hunisi, Solunum Cihazı , Hareketli Kanatlı Uçak olarak dünyada İlk Uçan Makine , İlk Helikopter , Aircraft olarak dünyada İlk Su Kayaklı Uçan Gemi , Teyp , Jetonlu Müzik Makinası ve Fonograf için Kayıt Diskleri ile Çelik Bina Konstrüksiyonları ve Enerji Nakil Hatları Direkleri için Uzay Kafes Sistemi gibi buluşları yapmış , Uçak , Gemi ve Denizaltılar için Kablosuz Telefon Sistemi üzerine de çalışmalar da bulunmuştur.

Dünyada ilk Sağırlar Derneği , Science adlı Bilim Dergisi ile National Geographic adlı Coğrafya Dergisi gibi dergileri kurmuş ve kurduğu bir çok derneklerle bilim insanlarının yetişmelerini sağlamış ve bilimin daha ileri düzeylere ulaşmasının öncülerinden biri olmuştur.

758 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör