Ömrünü Bilime Adayan Bir Kadın Hikayesi


Bilim İnsanı ve Mucit Marie Curie

Bilim ve Teknolojinin tarihsel gelişimi ile ilgili , yaşamındaki tüm zorluklara rağmen , sürekli kitaplar okuyarak kendini geliştiren ve yılmadan çok çalışarak Dünyada iki Nobel Ödülüne Sahip Tek Bilim İnsanı olması yanında Eşi ve Çocuğununda Nobel Ödülü alması ile de yine Dünyada Nobel Ödülüne Sahip Tek Aile olmalarını sağlayan cesur , zeki ve güçlü bir kadın olan Marie Curie'nin hikayesi olarak bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Annesinin kitaplara düşkünlüğü sebebiyle küçük yaşlardan itibaren , annesinin okuduğu hikayeler ve şiirlerle büyümüştü.

Annesinin erken ölümü ve savaş yıllarında babasının işsiz kalması sonucu , evin ihtiyaçlarının karşılanması ve kardeşlerinin okuyabilmesi için küçük yaşta ailesinin yükünü üzerine almış , zengin ailelerin çocuklarına bakıcılık ve diğer zamanlarda evlerde gündelik temizlikçi olarak çalışmaya başlamıştı.

Eğitimini de gece okuluna giderek birincilikle tamamlamıştı ve karşılığında okul yönetimi tarafından altın madalya ile ödüllendirilmişti. O yıllarda Polonya'da kadınların üniversiteye gitmesi yasaktı. Bu sebeple Fransa'ya gidip Sorbonne Üniversitesinde okumak istiyordu. Fakat babası ekonomik gücünün olmadığı ve bunun yanında genç bir kız olarak da tek başına onu gönderemeyeceği gibi sebeplerden dolayı bunu istemiyordu.

Ama o hiç bir şeyden korkmuyordu. Babasına hem çalışıp hem okuyabileceğini söyleyerek , kendisine izin vermesi için sürekli ağlıyor ve yalvarıyordu. Sonunda babasını ikna etmişti. Babasının verdiği ve altın madalyasının satışından elde ettiği bir miktar para ile Fransa'ya gitti ve Sorbonne Üniversitesine kayıt yaptırdı.

Üniversiteye çok yakın bir yerde bir çatı katını kiraladı. Evde mobilya olarak bir yatak , bir masa ve sandalye ile bir tabureden başka hiç bir şey yoktu. Ama o hayallerine kavuşmuş olduğundan dolayı çok mutluydu. Kira , okul masrafları ve günlük ihtiyaçlar sebebiyle parası kısa zamanda tükenmişti. Okul yönetimine ,okulda çalışmak için iş başvurusunda bulundu ve masraflarını tam olarak karşılamayacak olan bir ücretle okulun temizlik işlerinde çalışmaya başladı.

Çatı katı kışın çok soğuk olduğundan ve kömür alacak parası olmadığından , okulun kütüphanesinde gece geç saatlere kadar bazen de sabahlara kadar kalıyor , ders çalışıyor ve sürekli kitaplar okuyordu. Eve geldiği zamanlarda da çok soğuk olduğu için paltosu ile birlikte ders çalışıyor yada uyuyordu. Hem parasızlıktan hem de çok çalışmaktan , beslenmesine yeterince dikkat edemiyordu. Bir gün açlıktan ve yorgunluktan dolayı kütüphanede bayılmıştı. Bir kaç günlük tedaviden sonra yine aynı şekilde çalışmaya devam ediyordu.

Arkadaşları Paris sokaklarında gezerken yada Cafeteryalarda otururken , o parasızlıktan bunları yapamıyor , okul , kütüphane , okulun temizlik işleri ve ev arasında yıllar geçip gidiyordu. Nihayet çabalarının karşılığını almıştı. Çelik metallerde manyetizmalar üzerine yaptığı okul bitirme tezi okul yönetimi tarafından çok beğenilmiş ve karşılığında yüksek lisans bursu verilmişti. Aynı anda Matematik ve Fizik alanında yüksek lisans eğitimine ve daha sonra da Dünyada ilk defa bir kadın olarak Kimya dalında Doktoraya başlayacaktı.

Üniversitede öğretim görevlisi olarak işe başladıktan sonra , aldığı burs paralarını , ihtiyacı olan yoksul öğrencilere verilmek üzere üniversite yönetimine iade etmişti. Yaptığı çalışmalar sonucunda Fizik ve Kimya dalında İki Nobel Ödülüne Sahip Dünyadaki Tek Bilim İnsanı olmuştu.

Doktara eğitimi esnasında tanıştığı ve sonradan evlendiği eşi ve kızı da yine kimya dalında Nobel Ödülü almış ve artık Dünyada Nobel Ödülüne Sahip Tek Aile olmuşlardı. Eşinin erken ölümü ile araştırmaları , öğrencileri ve 2 çocuğuyla tek başına kalmasına rağmen , hiç bir şey onu yıldıramamış ve her şeye rağmen hayatına ve çalışmalarına devam etmiştir.

Marie Curie , Radyoaktivite ile Radyoaktivite Ölçüm Sistemini bulmuş ve Elementlerin Sınıflandırılabilmesini sağlamıştır. Yaptığı bilimsel çalışmaları ile bir elementin radyoaktif işlemlerden sonra başka bir elemente dönüşebileceğini keşfetmiştir. Radyum ve Polonyum Elementlerini bulmuş ve üretilmesi üzerine yaptığı çalışmalar ile Radyoloji Bilimi ve Atom Biliminin kurulmasını sağlamıştır. Ayrıca Dünyada ilk olarak Taşınabilir Röntgen Cihazını da bulmuştur.

Radyoloji ve Radyoterapi üzerine bir Kitap yazmış , dünyanın bir çok üniversitelerinde dersler vererek bir çok Bilim İnsanının yetişmesini sağlamış , yaptığı bir çok çalışmalar ve buluşlar ile de bir çok Bilimsel Alanda ve Modern Tıpta bir çığır açmıştır.


737 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör