Bir Dolmuş Durağı Hikayesi

En son güncellendiği tarih: 3 Ara 2020

Çiftlik Hantek Dolmuş Durağı Başkanı Murat Akdeniz

1981 yılında Hendek Çiftlik Mahallesinde doğan Başkan Murat Akdeniz , ilkokulu Çiftlik Mahallesi , Ortokulu Hendek Merkez de , Liseyi ise Hendek Ticaret Lisesinde tamamladı. Okul hayatından sonra Dolmuş işine başladı. Evli ve 2 çocuk sahibi olan Başkan Murat Akdeniz , 3 yıldır da Çiftlik Hantek Dolmuş Durağı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

"Çiftlik Hantek Dolmuş Durağı , 3 yıl başkanlık yapan Kurucu Başkan Mustafa Civelek ile 16 yıl başkanlık yapan 2.Başkan Ferudun Tazim tarafından gayri resmi olarak 1992 yılında kuruldu. 1998 yılında da resmi olarak 6 araçla faaliyetlerimize başladık ve şu anda da 11 araçla hizmet vermekteyiz " şeklinde Dolmuş Durağının Kuruluşu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Murat Akdeniz sözlerine,

" 11 araçla haftanın 7 gününde hizmet vermekteyiz ve çalışma saatlerimiz ise ,

Hantek - Hendek Merkez : 7.30 - 22.00 saatleri arasında 15 dakikada bir araç ,

Hendek Merkez - Hantek : 7.45 - 23.00 saatleri arasında 15 dakikada bir araç ve

Hantek - Cennet Mahallesi : 10.30 -11.30 saatleri arasında 15 dakikada bir araç

şeklindedir" olarak devam etti.

Hendekte şehir içi dolmuşları olarak en kaliteli ve güvenilir hizmeti verdiklerini belirten Başkan Murat Akdeniz " Araç dolu iken Şoför , Durak Kahyasını arayarak ilave dolmuşun gelmesini istemekte ve vatandaşlarımızın rahat ve güvenli bir seyahat etme imkanı da bu şekilde sağlanmaktadır" şeklinde ifade ettikten sonra da " Mahallemizde vatandaşlar ile özel ilişkilerimiz sayesinde eczanelerden ilaçlarının alınması yada özel ihtiyaçlarına ilişkin istek yada ricaları da mümkün olduğunca yerine getirilmeye çalışılmaktadır" şeklinde mahalleli ile bir yardımlaşma ve dayanışma içerisinde hayırsever bir Dolmuş Durağı olduklarını belirtti.

Başkan Murat Akdeniz , Pandemi dönemine ilişkin olarak da Çiftlik Hantek Dolmuş Durağında araçların Her Gün kendileri tarafından , haftada bir Çarşamba günleri de Belediye Ekipleri tarafından Dezenfektasyon çalışmalarının yapıldığını da ayrıca iletmiş oldu.

Maliyetlerine ilişkin olarak da " Lastik gideri 1.000 TL , Şöfor 4.000 TL, Büyükşehir Vergisi 750 TL, Kasko 3.000 TL , Trafik Sigortası 2.000 TL, Şoförler Cemiyeti 400 TL , Araç Vergisi 1.000 TL , Yıllık Araç Bakım 10.000 TL , Aylık Mazot 2.000 TL ve Bağkur Primi de 869 TL olarak oldukça yüksek bir miktarda giderlerimiz var. Gelirimiz olarak da bir günde gidiş geliş olarak toplamda 8 sefer yapıyoruz ve 1 gün çalışıp 1 gün dinleniyoruz . Bu sebeple toplamda gelir gideri yeterince karşılamıyor ve bizlerde yeteri miktarda bir para kazanamıyoruz. Ayrıca Şoför çalıştıranlara ise doğru dürüst hiç bir gelirde kalmamaktadır " şeklinde açıklamalarda bulunan Başkan Murat Akdeniz

sözlerine " Bu dönemde araç kapasitesi 14 +1 yolcu olduğundan , oldukça zorlandıklarını yeterince kazanamadıklarını bu sebeple devlet tarafından mazot desteği yada destekleme primi gibi teşviklerin verilmesini de talep etmekte ve beklemekteyiz" şeklinde devam ederek bu konudaki düşüncelerini de ifade etmiş oldu.


1,363 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör