Bir Başarı Hikayesi

En son güncellendiği tarih: 20 Tem 2020


SARILAR GRUP


Kadem Sarı


Babası Mehmet Sarı 'nın çiftçilik ve sonradan esnaflık yaptığı bir ailede 6 kardeşin en büyüğü olarak Hendek Bakacak köyünde doğdu. İlk okulu önce Hendek daha sonra Akyazı da , Orta okulu ise Akyazı da okuduktan sonra Bolu Öğretmen Okulundan (Yatılı ) mezun oldu. Öğretmen olarak ilk görevine Kars ili Çıldır ilçesinde başladı. Sonra sırasıyla Akyazı Dokurcun köyü ve Hendek Cumhuriyet İlkokulunda öğretmenlik yaptı. Yurt dışında öğretmenlik yapmak üzere girdiği sınavı başarıyla geçtikten sonra 5 yıllığına Berlin'de ki Türk öğrencileri okulunda Türkçe , Tarih ve Din Kültürü ve Ahlak dersleri ile ilgili olarak öğretmenlik yapmak üzere Almanya'ya gitti. Ticaret ile ilgili işlerinde yoğunlaşmak üzere 2 yıl sonra Türkiye'ye döndü ve öğretmenlik mesleğinden emekli olarak kardeşleri ile birlikte iş hayatına katıldı.

Evli ve 2 çocuk sahibi Kadem Sarı öğretmenlik yaparken de aynı zaman da aile şirketlerinin işleri ile de ilgileniyordu. Kardeşler ve çocuklar tarafından yönetilen Sarılar Grup , Zahirecilik , Fındık Ticareti , Beyaz Eşya ( Beko ) , Mobilyacılık , Akaryakıt İstasyonculuğu( Petrol Ofisi ) ve Otelcilik işlerini ( Ramada ) içeren bir şirketler grubudur.

Kardeşler olarak kazandıklarını yine kendi ilçelerinde değerlendirmek gibi bir şirket felsefeleri olduğunu söyleyen Kadem Sarı , yaptığı yatırımlar ile Hendek'te ilk olarak yerli Fındık Fabrikaları ( Sarılar Fındık ) , Ramada Otel ve Migros gibi marka olmuş firmaları da ilçemize kazandırarak ilçemizin de markalaşmasına katkı sağladıklarını belirtmiş olup bunun yanında Gölcük ilçesinde bir Akaryakıt istasyonu ve Adapazarı 'nda da Migros Binası gibi yatırımları da bulunduklarını aktarmıştır.

Yine Kadem Sarı yaptıkları yatırımlarla ilçemizde 300 kişilik istihdam sağlayarak ilçemiz insanlarına ve ekonomisine katkı sunduklarını da bilgi olarak eklemiştir. İş hayatına ilişkin olarak babasının " Akşam yattığınız da , rüyanız da bile işinizi görün." sözünün kendisi ve kardeşleri için bir yaşam felsefesi olduğunu ve sürekli olarak işlerine yatırım yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirten Kadem Sarı her konuda kardeşleri ile birlikte karar aldıklarını ve işlerini birlikte takip ettiklerini ve "Hem kazanmak hem de kazandırmak " anlayışıyla hareket ettiklerini ve her yatırım da Hendek ilçesine öncelik verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirtmiştir. Kadem Sarı , İş dışı zamanlarda ise kitap okumak , müzik dinlemek ve seyahat etmek gibi faaliyetlerde bulunmaktadır.


Çocuklara ve gençlere ise " İşinizde dürüst çalışmak , yavaş yavaş ilerlemek , cesaretli olmak , işinize sahip çıkmak ve kazandıklarını yine işinize aktarmak gibi prensiplere dikkat ederseniz mutlaka çalışma hayatınız da başarılı olursunuz" şeklinde de tavsiyeler de bulunmaktadır.

1,711 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör