Bir Aşı Hikayesi

Kimyager ve Tıp Bilgini Louis Pasteur

Kimya ve Tıp Biliminin tarihsel gelişimi ile ilgili Bilim İnsanlarından Louis Pasteur yokluk , yoksulluk ve trajedilerle dolu yaşamı içerisinde insanlara faydalı olabilmek adına , sürekli kitaplar okuyarak , deneyler yaparak ve çok çalışarak kendini geliştirmiş , günümüze ve önümüzdeki yüzyıllara öncülük edebilecek bir çok buluşları yapmıştır. Bu düşünceler ile birlikte bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Köyde kurtların yada köpeklerin ısırması sonucunda kuduzdan ölen insanlar ve kardeşlerinin salgın hastalıklardan ölmesi ile geçen yıllarda oda hastalıklar ve yokluklar içinde büyümüştü.

Kuduz ve salgın hastalıkların insanları neden hasta ettiği ve öldürdüğü üzerine düşünüyor ve sürekli kütüphanelerde kitaplar okuyordu. Kimya üzerine tahsil hayatına başladığı gençlik yılları ise , okul , labaratuvar ve kütüphaneler arasında geçiyordu.

Birbirine benzeyen kimyasalların tanımlaması üzerine bitirme tezi ile Sorbonne üniversitesinde yüksek lisans eğitimine ve iki çocuğunun salgın hastalıklardan ölmesinden sonra da Tıp Eğitimine başlamıştı .

Mikropları ilk tanımlayarak , bunların , Temas , Hava ve Su ile bulaştığını bulmuş ve Isıtma ve Şok Soğutma olan Pastörizasyon Yöntemini bularak yiyecek ve içeceklerin bu yöntem ile bozulmadan uzun süre saklanabilmesini sağlamıştır.

Ameliyatlardan sonraki ölümler ile doğumlardan sonraki anne ve bebek ölümlerinin yüksek olmasının , ameliyathane ve hasta odalarındaki koşulların uygun olmaması sonucu mikroplardan dolayı oluşan enfeksiyonlardan meydana geldiğini tespit etmiştir. Ayrıca Tentürdiyotu bularak da yaraların temizliğinde kullanılmasını sağlamıştır.

Bunun sonucunda da ameliyathaneler için Sterilazasyon , hasta odaları ve bebek odaları için Enfeksiyon Servislerinin kurulmasını sağlayarak dünyada ilk olarak , Sterilizasyon , İntaniye ve Mikrobiyoloji Bilimlerinin kurulmasına da öncülük etmiştir.

Yaptığı araştırmalarda Kuduz mikrobunun hayvanlarda en çok beyinde tahribat yaptığını tespit etmiş , ölü hayvanların beyinlerindeki kuduz mikroplu salgıları alarak onları et suyu içinde çoğaltmış ve daha sonra onların ölmesi için kurutarak aşı elde edilmesinde kullanmıştır ve bu yöntem ile de Dünyada ilk olarak Kuduz Aşısını bulmuştur.

Ayrıca Dünyadan bir çok ülkelerin ve Osmanlı Padişahlarından II.Abdülhamit'in de parasal destek vermesi ile Pasteur Enstütüsü 'nü kurmuştur.

Pasteur Enstitüsü içerisinden bir çok bilim insanlarının yetişmesi ile , Kolera , Tifo , Dizanteri , Difteri ve Veba gibi bir çok bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar bulunmasını sağlamış , yaptığı yenilikler ile Kimya ve Tıp alanında bir çok gelişmelerin ve ilerlemelerin en büyük öncülerinden biri olmuştur.


889 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör