Bir Telefon Hikayesi

En son güncellendiği tarih: 19 Ara 2020

Bilim İnsanı ve Mucit Graham Bell

Annesinin sesini ve ninnilerini duyamadan büyümüştü. Çünkü annesinin kulakları duymuyor , sağırdı ve konuşamıyordu. Çok küçük yaşlardan beri annesinin bu durumuna üzülüyor ve annesinin duyabilmesi ve konuşabilmesi için neler yapması gerektiği üzerine sürekli düşünüyor düşünüyor ve hayaller kuruyordu.

Gece geç saatlere kadar Kitaplar , bilim dergileri okuyor ve deneyler yapıyordu. Yaptığı çalışmalar sonucunda , çocukların küçük yaşlarda kulak rahatsızlıklarının tesbit edilebilmesi için Odyometre Aleti , az işitenler için Huni Kulaklık ile sağır çocukların konuşabilmesi için Dudak Okuma ve Eklemleme Yöntemini bulmuştu. Çalışmaları esnasında kulakların duymaması sonucu , insanların konuşma yetisini zamanla kaybettiğini düşünüyor ve el ve kol ile işaret diliyle konuşma yöntemini reddediyor bunun yerine dudak okuma ve eklemleme ile sağır kişilerin konuşabileceğini savunuyordu. Buna bağlı olarak da sağır olan annesinin artık tamamen konuşma yetisini de yitirdiğini anlamıştı. Bu sebeple çevresindeki sağır çocuklara , konuşabilmelerini kaybetmeden önce yardım edebilmek amacıyla , öğretmenliğe başlamıştı. İçlerinden biri sonradan eşi olacak sağır çocuklara , dudak okuma ve eklemleme yöntemini öğreterek , konuşabilmelerini sağlıyordu. Fakat annesinin durumu ve ona yardım edememesi onun zihnini sürekli meşgül ediyor bu sebeple sağırların sesleri duyabilmesini sağlayacak bir aygıt üzerine çalışıyordu. Bu çalışmalar esnasında seslerin bir tel üzerinde taşınabileceğini bulmuştu ve sonradan bu makineye Telefon adını verecekti.

Telefon onun istediği gibi annesinin duymasını ve konuşabilmesini sağlayamamış , ancak uzak yerlerdeki insanları ve bilim insanlarını birbirlerine yaklaştırmış ve iletişim çağında bir çığır açmıştır. Öldüğünde Amerika'da ulusal yas ilan edilmiş , tüm dünyada bir dakika boyunca tüm telefon ve telgraf hatları kapatılarak , tüm Dünya İnsanları üzüntülerini , minnettarlıklarını ve saygılarını göstermişlerdi.

Graham Bell , Telefon , bir telgraf hattında birden fazla mesaj gönderilebilmesi ile Telgrafın geliştirilmesi , Dedektör , Odyometre , Kulak Hunisi, Solunum Cihazı , Hareketli Kanatlı Uçak olarak dünyada İlk Uçan Makine , İlk Helikopter , Aircraft olarak dünyada İlk Su Kayaklı Uçan Gemi , Teyp , Jetonlu Müzik Makinası olarak Fonograf için Kayıt Diskleri ile Çelik Bina Konstrüksiyonları ve Enerji Nakil Hatları Direkleri için Uzay Kafes Sistemi gibi buluşlar ile Uçak , Gemi ve Denizaltılarda Kablosuz Telefon Sistemi üzerine de çalışmalar yapmıştır. Dünyada ilk Sağırlar Derneği , Scientific Magazine adlı Bilim Dergisi ve National Geographic adlı Coğrafya Dergisi gibi dergileri kurmuş ve kurduğu bir çok derneklerle bilim insanlarının yetişmelerini sağlamış ve bilimin daha ileri düzeylere ulaşmasının öncülerinden biri olmuştur.

518 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör