Bilim Dünyası

En son güncellendiği tarih: 20 Tem 2020

Nicola Tesla ( Dahi , Mucit )

Küçük bir köyde doğan Nicola Tesla şanslı bir çocuktu. Annesi ona doğumundan bu yana ninni yerine sürekli kitaplardan hikayeler ve şiirler okuyordu. Annesinin kitaplarını okuma arzusu yüzünden çok küçük yaşlarda okuma ve yazmayı öğrenmişti. Çocukluğunda okumayı ve araştırmayı çok seviyordu. Sürekli deneyler yapıyordu. Şemsiyelerden paraşüt yapmak , borulardan tüp yaparak su altında daha uzun kalmak , dere kenarında küçük bir şelale yapıp tahtadan su çarklarını döndürmek ve rüzgarlı havalarda yüksek yerlere çıkıp rüzgarla birlikte uçmayı deniyordu. Ama onun hayatındaki en önemli dönüm noktası , köyde ilkokula başladığında okuldaki kütüphanenin sorumluluğunun verilmesiydi. Kütüphanede olmayı çok seviyordu. Teneffüslerde diğer çocuklar okulun bahçesine çıktığında o doğruca kütüphaneye koşuyor , kitapları raflara koyuyor , onların tozlarını alıyor ve kütüphaneyi süpürüyor daima temiz ve düzenli olmasını sağlıyordu. Okul çıkışında hemen eve gitmiyor , kütüphanede kalarak saatlerce kitaplar okuyordu. Okuduğu kitabı hemen bitirip başka bir kitap okuma arzusu ile eve kitaplar getiriyordu. Babasının gözleri bozulur diye gece geç saatlere kadar kitap okumasını yasaklaması üzerine , gizlice donmuş yağ ve fitilden mum yapıyor ve gece geç saatlere kadar bazen de sabahlara kadar okuyordu.Ekonomik zorluklar sebebiyle tahsil hayatına devam edememiş ve okuldan ayrılmak zorunda kalmıştı. Geçici işlerde çalışmaya başlamıştı. Çok az para kazanıyordu . Bazen kitap alacak parası kalmıyordu. Bu yüzden kütüphanelerde saatlerce kitap okuyor , kitapları bir an önce bitirmek arzusu yüzünden onları ödünç alarak eve götürüyor, gece geç saatlere kadar bazen de sabahlara kadar kitap okuyordu. Bunun sonucunda bazen işe geç kalıyor bazen de işe gitmeyi unutuyordu.Bu sebeple sürekli işten çıkarılıyor , hiç bir zaman düzenli bir iş bulamıyordu. Sürekli geçici işlerde çalışıyor , ekonomik sıkıntılar yaşıyor , yeterli beslenemiyor ve sürekli hastalanıyordu. Bütün bu zorluklara rağmen yılmamış , çok çalışmış ve 700 adet patentli buluş yaparak bu alanda Dünyada en çok buluş yapan kişi ünvanına sahip olmuştur.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dahilerinden ve mucitlerinden biri kabul edilen Nicola Tesla ; Radyo , Telsiz , Röntgen Cihazı , Floresan Lamba ve Neon Işıklı Lamba , Hız ölçer , Otomobillerdeki Ateşleme Sistemi , Elektron Mikroskobu , Mikro Dalga Fırını , Radar , AC Akım Jeneratörleri ve Motorları (Kesintisiz Elektrik Üretimi) , MR Cihazı , Lazer Teknolojisi , Robot Teknolojisi , Deprem Makinası , Uzaktan Kumanda Sistemi , Uzay Teknolojileri ve GPRS Sistemi gibi büyük buluşlar ile Dünyanın ilk Hidro Elektrik Santralını yapmıştır. Elektiriğin Kablosuz İletimi ,Görüntü İletimi (Televizyon ) , Dikey Kalkan Uçaklar ve ilk Atom Parçalama , Krijiyonik sıvılardan süper iletkenler ile Elektron altı yük parçacıkları olan Kuarklar ile deneyler yapmış ve günümüz teknolojilerinin temellerini atmıştır.

Nicola Tesla , inançlı ve müthiş hayal kurabilen bir insandı. Allahın insan beynini her şeyi yapabilecek şekilde yarattığına , ama insan zihninin henüz yeterince buna inanmadığına , bir gün insan zihninin buna inanması durumunda ise hayal edilebilen her şeyin mutlaka yapılabileceğine inanıyordu.

Bazı alıntılar M.Murat Sezer'in " Nikola Tesla "isimli kitabından aılınmştır.

563 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör