Geleceğin Bilim ve Teknolojileri Bunlar Mı Olacak?

En son güncellendiği tarih: Mar 19


İnsanların Ekonomiklik , Sosyalleşme , Maneviyat ve Öğrenme gibi 4 temel bilinçlerinden biri olan Öğrenme , Aristoteles'in" Bütün insanlar bilmek isterler" önermesinde olduğu gibi kendini ortaya çıkarmış bir bilinç şeklinde göstermiyor mu? Bilim ve Teknolojinin hızlı gelişimi , insanların temel ihtiyaçlarını karşılama yada daha iyisini yapma isteğinin , "Var olan bir bilincin ihtiyaçlarının giderilmesi" olarak karşımıza çıkması , aslında insan benliğinin meydana getirdiği bir olgu değil midir?

Platon'un " Bilginin elde edilmesi, bizi iyiye ulaştıracaktır" ile İbn-i Rüşd' ün "Nerede olursak olalım ilim ana yurdumuzdur, cehalet ise yabancı bir yerdir" sözleri bilim ve teknolojinin insanlar için önemini ve gereğini güzel bir şekilde ifade etmiyor mu?

Descartes " Hiçbir şey keşfedilmeyecek kadar uzak olamaz . Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır" sözü bizlere , aklın kullanılarak bilim ve teknolojiyi yaşamın her alanında uygulamaya koyabilme anlamında , Platon'un "Doğru düşünce bilgidir " sözünde olduğu gibi bizlere ilham verici birer kaynak olmuyor mu?

Aristoteles "Bilim, iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda bir sığınak ve iyi bir yol göstericidir " sözünün önemi ise kendini günümüzde dünyanın ve ülkemizin karşılaştığı en büyük felaketlerden biri olan Corona Virüsü salgını olarak yeterince göstermiyor mu?

Bu ve buna benzer sorular ile , Bilim ve Teknoloji Alanında Yapılabilecek Çalışmaların Nasıl Olabileceği ? sorusunun cevabını da , Descartes'in "Sorguluyorum öyleyse Düşünüyorum . Düşünüyorum öyleyse varım" sözünde belirttiği üzere bir Bilimsel Düşünme ve Emanuel Kant'ın " Öyleyse mükemmelliğe nasıl ulaşırız? Ümit nerededir? Eğitimdedir başka hiç bir yerde değildir" sözünde belirttiği gibi bir Bilimsel Eğitim ile birlikte olabileceğini de belkide göstermektedir. Bu düşüncelerle Önümüzdeki Yüzyılların Bilim ve Teknolojileri olabilecek örnekler ile birlikte bu yazımı da engin görüşlerinize sunuyorum.

Önümüzdeki Yüzyılların Bilim ve Teknolojileri


Giyilebilir Teknoloji

İletişim sistemleri ve sensörler yardımıyla çeşitli veri alışverişleri yapabilen Giyilebilir Teknolojiler olarak üretilmiş , Akıllı Saatler, Sanal Gerçeklik Gözlükleri , Akıllı Telefonlarla Uyumlu ve Bulut Bağlantılı Giyilebilir Spor Ürünleri kullanılmaktadır.


Drone Teknolojisi

Taşımacılık, sigorta, medya, eğlence, tarım, telekomünikasyon gibi birçok alanda Drone Teknolojisi önemli bir yer kaplamaktadır.

Arttırılmış Gerçeklik

Bilgisayar kaynaklı bilgiler ile algıladığımız grafik, video, ses gibi tüm fiziksel nesnelerin , geliştirilmesi ile gerçek zamanlı ve etkileşimli bir imkanda sağlanmış olmaktadır .

Nano Cihazlar

Bilgi işlem dünyasına önemli katkı sağlayan Nanofabrikasyon Üretimi olan nano ölçekli materyallerden yapılan Nano Cihazlar , elektronik, havacılık, taşımacılık ve tıbbi uygulamalar gibi pek çok sektörde de kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara örnekler olarak çeşitli Sensörler, Karbon Nano Tüpler, Nano Yapılı Güneş Pilleri ve kanser tedavisini hedefleyen Nano Partiküller bulunmaktadır.

Yapay Zeka

Bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in 1950’li yıllarda “Makineler düşünebilir mi?” sorusuyla gündeme gelen Yapay Zeka Teknolojisi , yapay zeka diyalog sistemleri , bilgi yönetimi , görüntü tanıma ve haberleşme gibi pek çok alanda da kullanılmaya başlanmıştır.


Biyoinformatik

Moleküler Biyoloji gibi biyolojinin farklı dallarındaki verilerin bilgisayar teknolojisi aracılığıyla derlenerek analiz edilmesi gibi bir çalışma sahasını oluşturmaktadır.

Tıp dünyasında , Biyolojik Fonksiyonun işlevini düzenleyen Moleküllerin Geliştirilmesi , Protein Yapılarının Belirlenmesi , Tıbbi ya da Endüstriyel odaklı yeni Makromoleküllerin Üretilmesi ve Genetik Faktörlerin hastalık yatkınlığı ile ilişkilerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.


Sağlık Teknolojileri

Nöroteknoloji Sağlık Teknolojisi

İnsan beyni ile beynin tüm katmanlarını görüntülemeyi ve incelemeyi sağlayan Nöroteknoloji , biyolojik zeka ile bilgisayar zekasını birleştirerek yeni bir görüntüleme yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde geliştirilen Bilgisayar Çipleri ile hafıza problemleri , işitme engelleri ve görme kayıpları olan hastaların , düşünsel yetileri ile duyularını yeniden kazanabilmeleri imkanları da oluşabilmektedir.


Sentetik Biyoloji Sağlık Teknolojisi

Yeni biyolojik parçalar, cihazlar ve sistemler oluşturabilmek ve mevcut sistemlerin yeniden tasarlanarak düzenlenebilmesini sağlayabilmek ,Genetik Mühendisliği , Matematik , Moleküler Biyoloji gibi birçok bilim dalının birlikte kullanılarak yapılması ile mümkün olabilmektedir. Kaliteli , verimli ve daha farklı bir tür meydana getirmek amacıyla Sentetik Biyoloji kullanılarak Genetik Ayıklama yöntemi ile Bakterilerden Yakıt Olarak Mazot , Mantarlardan da Antibiyotik Üretilebilmesi de yapılabilmektedir.


Çip Organlar Sağlık Teknolojisi

Bilgisayar bileşenine benzeyen Çip Organların yardımıyla verilerin alınabilmesi ve birden fazla Çip Organlarının bir birilerine bağlanabilmesi ile birlikte organlar arasındaki etkileşimlerin de araştırılabilmesi imkanları da sağlanabilmektedir.

Bulut Bilişim

Bu sistem ile bilgisayarlar ve yada telefonlar gibi diğer cihazlardan elektrik dağıtıcıları yada internet gibi istenilen yerde ve istenildiği zamanda bilgilere ve verilere ulaşabilmesi imkanı sağlanmaktadır. Bulut Bilişim , Dijital Bir Ağ aracılığıyla Çoklu Sunucu Bağlantısı Sağlayarak , Servis Olarak Yazılımı Sunmakta , Sunucu Altyapı ve Platform Hizmeti ile verilerin depolanma ve işlem kapasitelerinin arttırılabilmesi ile birlikte , bu şekilde daha da verimli olarak çalışabilmesi de sağlanmış olmaktadır.

Büyük Veri

İnternet verileri , sosyal medya yayınları , video paylaşımları ile diğer kaynaklardan sağlanan tüm veriler , işlenebilir bir biçime dönüştürülerek anlamlı bir hale getirilmesi sağlanmaktadır. Büyük Veri Teknolojisi ile kullanıcı tercihleri gibi veriler , Ali Baba , Amazon ve Gittigidiyor gibi şirketlerin satış stratejilerinin belirlenmesinde de kullanılabilmektedir.

Blok Zinciri

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında gündeme getirilen Blok Zinciri , bir para birimi Bitcoin de bir çekirdek bileşen olarak kullanıldı ve bu şekilde çift para harcama sistemi olarak herhangi bir kurumsal kuruma gerek olmadan

kullanılabilmesine de imkan sağlanmış olundu.


1,146 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör