SPOR

TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY VE ADSIZLIĞIN ŞAİRİ CEMAL SÜREYYA

Gol attığında kalecilerden özür dileyecek kadar , insancıl olabilen Metin Oktay , Hakem atışlarında hep tura demesinin sebebini ,"Atamın yüzü yere değmemelidir."diye açıklamıştır.

Metin Oktay, ülke futbolunun önemli simgelerinden biri. Üstelik ‘Taçsız Kral’ın etkisi, sadece yeşil sahalarla da sınırlı değil. Sinema, müzik ve edebiyatta onu konu eden eserler var. Cemal Süreya da Metin Oktay’ı eserlerine konu eden sanatçılardan biri. İşte, unutulmaz yazarın, unutulmaz golcüyü anlatan yazısı ; Ensesiyle bile top alır. Baldırıyla, oyluğuyla, hatta bademciğiyle. Metin Oktay, marjinal planda nerede duruyor? Öyle bir uçta ona nasıl bakabiliriz? Hemen bir sözcük geliyor aklıma: Adsızlık! Metin Oktay, adsızlığın büyük şiirini yaratarak en büyük ad oldu. Hiçbir büyük futbolcu bu kadar ekip adamı olamaz. Yaratıcı, büyük, kulübünün tarihinde çıkardığı bir beden zekâsını her an ayağının önünde bulan adam.

Böylece Galatasaray futbolcusunun portresi ortaya çıkıyor. Ekip oyunu, ikincilin zaferi.Metin Oktay en büyük oyuncu olarak ikincildir de.Sanırım başarının anahtarı burda. Galatasaray gerçekliğinin başlaması onun dönemine rastlıyor.Metin Oktay’ın bir özelliği de hiç şımarmamış olması. O rolü yanında oynayan başka futbolculara bıraktı.Metin’de bütün bu büyük futbolcuların yanında kendisini daha büyük gösteren bir şey var. Nedir bu acaba? Teknik mi, beden gücü mü, sezgi mi? Bütün bunlar birleşmiş onda. Ama aynı özellikleri başka futbolcularda kolayca seçiyoruz. Sanırım asıl niteliği topla buluşması. İcatçıdır bu konuda. Sevecendir. Şemsiyesini ne mi yaptı? Fenerbahçe’ye attığı çok ünlü bir gol vardır. “Uçan Manda” olarak anılan Özcan’ın beklediği kalenin ağlarını yırttı. Ayıp olmasın diye ve rakip takıma bir cemile olarak şemsiyesiyle örttü orayı. Şemsiye’nin bugün hâlâ orada olduğu söylenir.

Yukarıdaki alıntılar ; Yapı Kredi Yayınları’ndan piyasaya çıkan Türk Edebiyatında Futbol kitabından alınmıştır


17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör