Eğitim Önemli Midir ? Yada Eğitim Şart Mıdır ?

En son güncellendiği tarih: Mar 19


Bilim ve Teknoloji ile yada Tarım ve Hayvancılık ile ilgili uygulamaların öneminin , önümüzde ki yüzyılda da giderek artacağı özellikle bu Pandemi dönemi ile kendini yeterince göstermekte ve bu uygulamaların , Descartes 'in "Sorguluyorum öyleyse düşünüyorum. Düşünüyorsam öyleyse varım" sözü ile bir Bilimsel Düşünceyle ve Emanuel Kant'ın" Öyleyse mükemmelliğe nasıl ulaşırız ? Ümit nerededir ? Eğitimdedir başka hiç bir yerde dğildir" sözü ile de bir Bilimsel Eğitimle olabileceğide belki de görülmektedir . Albert Einstein'ın " Bir ülkenin geleceği , o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır " sözü ile birlikte , Bilim ve Teknoloji alanında Güney Kore , Tarım ve Hayvancılık alanında ise Hollanda ' nın göstermiş oldukları büyük gelişme ve aşamaları içeren bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Güney Kore Eğitim Sistemi

1953 yılında savaştan çıktığında açlıkla ve yoksullukla boğuşan Güney Kore bugün dünyanın 11. büyük ekonomisidir. Bu mucize , Eğitimin doğru planlaması ve uygulanmasıyla birlikte Güney Kore ' nin Yüksek Teknolojiye Yönelmesiyle ve Araştırma Geliştirme Yatırımlarıyla meydana gelmiştir.

Anaokulu ve ilkokuldan sonra , ortaokullar da çocukların mesleki kurslar ve seçmeli derslerle mesleki yönlendirmesi yapılmaktadır. Liseler , Sosyal Bilimler , Fen Bilimleri ve Mesleki Eğitimler olarak 3 tipte eğitim vermektedirler.

Güney Kore ' de Meslek Liselerinin bağlı olduğu Mesleki Eğitim Bürosu kurulmuştur. Bu büro tarafından Mesleki Liseler , Tarım , Teknik , Ticaret , Balıkçılık ve Deniz Bilimleri , Endüstri ile Bilim ve Teknoloji Liseleri olarak belirlenmiştir. Normal üniversiteler dışında , Siber , Endüstri ,Havacılık ve Haberleşme Üniversiteleri bulunmaktadır.

Bu eğitim sistemine bağlı olarak 2015 yılında ki Pisa sonuçları şu şekildedir ;

( Katılan Ülke sayısı 72 dir.)

Güney Kore

Bilim 11

Matematik 7

Okuma 7

Öğretmenler , mesleki dersleri dışında , Eğitim Psikolojisi , Eğitim Sosyolojisi , Eğitim Felsefesi ve Alan Pedagojisi dersleri almakta , her öğretmenin Yüksek Lisans yapmış olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Güney Kore' nin hiç bir yeraltı ve yerüstü kaynakları olmadan sadece " Eğitim " ile başardığı mucizelerinin somut örnekleri olan dünya çapındaki markaları ; Hyundai , Kia , Samsung , LG ve Hankook dur. Petrolü olmayan ve petrol ithal edip petrol ürünleri ile birlikte madenleri Kuzey Kore ' de kalan Güney Kore , cevher ithal edip çelik ihraç etmeye başlamıştır. Gemi sektöründe Çin ile yarışarak liderliği ele geçirmiştir.

Samsung ve LG , Japonlar ' ın küçük evleri nedeniyle 30 inç TV üretimini , Avrupalılar için geniş ekran üreterek dünya liderleri arasına girmiştir. LG 2.nesil iletişim , Samsung ise 3.nesil iletişim ile akıllı telefon piyasasında ve de özellikle Samsung , Apple ' ın en büyük rakibi olmuştur. Bugün dünyada ilk 5 ' te olan Hyundai , Pony modeli ile otomobil üretimine 1975 yılında başladı. Motor Japon Misubishi , kaporta Güney Kore ' de üretiliyordu.

Bugün mitsubishi 10. Hyundai ise 5. cilikten 4. cülüğe terfi ediyor. Güney Kore ' nin sıçrama yapmasını sağlayan projelerden bir diğeri de Bilişim Teknolojileri için kurulan IT Vadisidir ve ABD ' nin Silikon Vadisinin alternatifi haline gelmiştir. Üniversitelerin ve küresel şirketlerin yatırımlarıyla yarı iletkenler konusunda ABD ' yi de sollamış durumdadır.


Hollanda Tarım ve Hayvancılık Sistemi

Hollanda, Yenilikçi Tarımsal Teknolojisi sayesinde dünyanın en büyük tarımsal ve hayvansal gıda ürünleri ihracatçısı ülkelerinin başında gelmektedir . 2017 yılında 92 milyar € ile , ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük tarımsal ürün ihracatçısı durumundadır. ABD ise 140,5 milyar $ ile bu alanda liderliği elinde bulundurmaktadır.

2017 Yılı Bitkisel ve Hayvansal Protein Tüketimi , Kişi başı / Gram / gün

Bitkisel Hayvansal

Dünya 49 32

AB 43 60

ABD 40 70

Afrika 53 16


2017 Yılı Süt ve Et Üretimi (1000.TON)

Süt Üretimi Et Üretimi

Dünya 827.884 334.230

AB 168.250 47.685

ABD 97.161 45.790

Afrika 20.670 19.376

Toplam alanın % 69’u tarımsal üretime ayrılmıştır. Hayvancılık (besi ve süt), et ve yumurta sektörü üretimde yaklaşık % 50’lik bir payla önde gelmektedir. Hollanda, yaklaşık 11 milyar kg yıllık süt üretimi ile dünya birincisidir ve bu miktarın yarısı peynir üretiminde kullanılmaktadır. Hollanda tarım ürünleri üretiminde, Gen Mühendisliği, Çapraz Gübreleme ve ‘Çapraz Gen Transferi ’ konularında da dünyada büyük bir üne sahip olmuştur.

Eğitim Sistemi ; Tarım Liseleri , Tarım Üniversiteleri ve Araştırma Enstitüleri sürekli olarak yeniden yapılanmaktadır. Dünyanın tarım alanındaki en başarılı üniversitesi olan Wageningen Tarım Üniversitesi, Bakanlık Araştırma Enstitüleri (DLO) ile birleşerek Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) adını aldı. Eğitim süreçlerinde , Moleküler Biyoloji , Biyoteknoloji ve Gen Teknolojisi gibi konuların ağırlık kazandığı görülmektedir.

Teknoloji ve Tarım İşletmeleri (KOBİ'ler) ; Eğitim, araştırma ve nitelikli iş gücünün yüksekliği dolayısıyla dünyanın yeme-içme sektöründe önde gelen 40 şirketinden 12'sinin Ar-Ge merkezi Hollanda'dadır.Tarım-gıda ürünlerinin işlenmesi için makineler, robotik yumuşak meyve toplayıcıları, otomatik et ayırıcıları gibi yüksek düzeyde otomasyona sahiptir.

Ülkede ,Tarım ve Çiftlik Gereçleri, Makina ve Teçhizatı ile Tohumlama, Seracılık, Paketleme ve Tasarım Tekniklerini üreten Tarım işletmeleri (KOBİ 'ler) de son derece gelişmiştir. Bu, bitki esaslı ürünlerin yanı sıra hayvancılık, kanatlı hayvan eti ve yumurta ile peynir gibi hayvansal ürünleri de içermektedir.

Üretici Birlikleri ( Kooperatifler ); Çiftçilerin tarım arazisinin kayıtlı olduğu kooperatifin yetkilisi çiftçileri davet ederek ve arazilerinde şu ürünleri yetiştireceksiniz diyerek bilgilendirdikten sonra Çiftçileri Ziraat Mühendislerine yönlendirir.

Atılacak ilaçlar , kullanılacak su , yapılacak kesimler ve kontroller tamamen kooperatif yetkilileri tarafından yapılmaktadır. Kiralık depolarda yeminli eksperler ürüne fiyat belirledikten sonra satış işlemleri açık arttırma ile kooperatifler tarafından yapılmaktadır.


919 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör